Brno – Ústavní soud (ÚS) obdržel stížnost kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce, kteří se domáhali omluvy od brněnských divadel. Zásah do svých osobnostních práv spatřovali v uvedení dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Hry režiséra Olivera Frljiče v podání zahraničních souborů provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev i západní pohled na muslimský svět. Podle pravomocného rozsudku, potvrzeného i Nejvyšším soudem (NS), však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání. Informace o podání stížnosti je patrná z justiční databáze.
Jako soudce zpravodaj se stížností zabývá Ludvík David. Rozhodnutí zatím nepadlo. Němec v červnu řekl České televizi, že s Dukou obdrželi desítky mailů a telefonátů od neznámých lidí, aby „pokračovali v ochraně hodnot českého národa“. Proto se prý rozhodli obrátit na ÚS.
SOUVISEJÍCÍ – Duka a jeho právník se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud
Žaloba se týkala her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí uvedených v Brně v květnu 2018. První z nich tematizuje zneužívání dětí kněžími a zahrnuje například náznak orálního sexu na soše papeže Jana Pavla II. Druhá hra kriticky hodnotí vztah západní společnosti k muslimskému světu a obsahuje například scénu, kdy herec sestoupí z kříže a předstírá znásilnění muslimské ženy.
Před uvedením hry Naše násilí a vaše násilí se u divadla shromáždily stovky protestujících. Asi 20 lidí pak představení přerušilo vstupem na jeviště, odešli až po intervenci policie. Divadelníci pak hru dohráli za podpory diváků, kteří v hledišti zbyli.
Žalobu na Národní divadlo Brno, které festival pořádalo, a Centrum experimentálního divadla, na jehož scéně se představení hrála, nejprve zamítl Městský soud v Brně, Duka s Němcem neuspěli ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Brně. Oba soudy zdůrazňovaly svobodu slova a uměleckého projevu, stejně jako to, že obě představení nastolovala důležitá témata.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Pokud chtěl kardinál vyjádřit rozhořčení nad obsahem her, mohl podle NS aktivně vystupovat na veřejnosti a využít autoritu svého úřadu. „I ke skutečně zasvěcené a přesvědčivé roli v takové diskusi by ovšem byla zapotřebí znalost celého obsahu a vyznění her, kterou žalobci nedisponují,“ poukázal NS na to, že Duka ani Němec představení neviděli a kritizovali jen některé medializované scény.
„Žalobci respektují rozhodnutí soudu, byť se s ním neztotožňují. NS ČR tvrdí, že dovolání nemohlo být vyhověno, protože žalobci na hře nebyli, a tedy nemají aktivní legitimaci pro podání žaloby. Žalobci principiálně nesouhlasí se znevažováním symbolů, jako je česká vlajka vytažená z lůna ženy, Ježíše, co znásilňuje muslimku, a jiné,“ reagovali tehdy Duka a Němec v prohlášení zaslaném ČTK.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 24. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační