Ve Švédsku se díky bohaté kultuře sborového zpěvu daří gospelové hudbě.
Vášeň pro hudbu, která „se dotýká a spojuje, boří zdi a staví mosty“, je dobře patrná u Jonase Engströma, který vede Stockholmský festival gospelových sborů, na němž se v srpnu setkávají profesionální umělci a amatérský sbor čítající 1 000 zpěváků.
SOUVISEJÍCÍ – Ostravský křesťanský festival Slezská lilie nabídne koncerty i přednášky
„Když mi bylo 15 let, poprvé jsem zpíval afroamerickou gospelovou hudbu a pomyslel jsem si: ‚wow, tohle je to, co chci v životě dělat‘,“ řekl Engström v rozhovoru pro Evangelical Focus. „Cítil jsem, že do této hudby zapadá celý můj život, všechny boje a naděje, které obsahuje.“
Tato hudba je výjimečná nejen proto, že „při zpěvu se spojí celý sbor“, ale také pro svůj implicitní závazek „praktikovat to, co kážeš“. „Když zpívám ‚Budu tu pro tebe‘, musím to uvést do praxe, až vyjdu z kostela,“ říká švédský hudebník.
Proto Engström a další sdílejí kulturu evangelia prostřednictvím notových materiálů pro pěvecké sbory a také prostřednictvím seminářů a školení ve Švédsku a v dalších částech Evropy.
Švédsko je „zemí hudebních sborů“, vysvětluje pro Evangelical Focus Engström, místem, kde „už sto let rozumíme konceptu scházet se ve sborech jednou týdně“.
A dodává, že texty gospelových písní jsou univerzální, protože „zkušenosti se zkouškami a boji a potřeba naděje“ jsou reálné i v prosperujících zemích, jako je Švédsko.
Jako pro oddaného křesťana je pro něj hudba a víra silně propojena. „Gospelová hudba byla mým způsobem života i sdílením víry,“ vysvětluje dirigent sboru. „Jde v ní o vyprávění příběhů ze života s Bohem.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 8. června 2023 Foto: Svenska Gospel Verkstaden.