Brno/Vyšší Brod – Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Cisterciáckého opatství Vyšší Brod na Českokrumlovsku. Ve sporu o pozemky v jižních Čechách musí znovu rozhodnout Okresní soud v Českých Budějovicích. Řád se dosud marně domáhal určení vlastnictví k pozemkům v katastrech Holašovic, Strýčic, Radošovic, Kvítkovic, Záboří a Habří na Českobudějovicku. Dnešní nálezje dostupný na webu soudu.
ÚS poukázal na to, že orgány veřejné moci uplatnily při vyvlastňování majetku cisterciáků tři různé postupy. Ze spisu vyplývá, že už tehdy neměly jasno v tom, na základě kterého postupu majetek na stát přešel a jakou roli v tom měly poválečné prezidentské dekrety. Justice by nyní měla důkladněji prověřit, jak se majetek dostal do rukou státu a zda konfiskační postup splňoval tehdy platnou právní úpravu, anebo byl projevem zvůle totalitního režimu.
SOUVISEJÍCÍ – Ústavní soud v úterý vyhlásí, jak rozhodl o Květné zahradě v Kroměříži
„Nelze prostě a jednoduše říci, že bylo konfiskováno podle dekretů před rokem 1948 a nezabývat se tím, zda nedošlo ke zneužití těch dekretů, neboť k faktickému odnětí majetku došlo v tomto případě až po 25. únoru 1948,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.
V případě pochybností by soudy měly rozhodnout ve prospěch restitučního nároku. „V restitučním řízení především musí obecné soudy zohlednit hodnoty a principy demokratického právního státu, opačný postup může ve stěžovateli vyvolávat pocit ‚nové‘ křivdy a bezpráví,“ stojí v Jirsově nálezu.
„Ústavní soud zrušil všechna rozhodnutí obecných soudů ve věci. Řízení proto bude pokračovat a v jeho rámci se budou řešit i další námitky, které Rybářství Třeboň vznáší. Konec soudního sporu je tak stále otevřený,“ uvedl v tiskové zprávě právní zástupce cisterciáků advokát Jakub Kříž.
„Vážíme si toho, že Ústavní soud je ochoten zastat se historické pravdy. Opat kláštera Tecelín Jaksch odmítl do kláštera vpustit Hitlera a cenné umělecké předměty nechal převézt do Prahy dřív, než klášter obsadili nacisté. Po válce byl oceněn za věrnost Československu a prezidentu Benešovi. Někteří spolubratři byli za války kvůli své loajalitě k Československu vězněni,“ uvedl vyšebrodský převor Justin Berka.
Cisterciáci působí ve Vyšším Brodě od 13. století. Za nacistické okupace čelili perzekuci, klášter sloužil potřebám německé armády a jako depozitář nakradených cenností. Po skončení války se opat s několika mnichy pustil do obnovy. I přesto, jak řeholníci vystupovali za války, stát usiloval o konfiskaci majetku, což dovršil po nástupu komunistů k moci. ÚS to popsal jako důsledek nepřehledných a na sebe nenavazujících kroků.
Po roce 1989 řád získal klášter zpět. S vydáním dalšího majetku, zejména lesů, polí a rybníků, se mělo čekat na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Přesto se sporné pozemky dostaly do soukromých rukou, konkrétně společnosti Rybářství Třeboň. Cisterciáci se domáhají určení, že vlastníkem je stát, aby pak mohli uplatnit restituční nárok. Rybářství Třeboň se k dnešnímu rozhodnutí ÚS zatím nebude vyjadřovat.
Spor, na který navazuje na dnešní nález, je jedním z mnoha, které řád vedl. ÚS už v roce 2022 rozhodl, že opatství má nárok na pozemky na katastru obcí Vyšší Brod a Frymburk na Českokrumlovsku. Získalo je zpět v církevních restitucích v letech 2016 až 2018, ale Lesy ČR podaly soubor úspěšných žalob. ÚS tehdy vyhověl stížnosti cisterciáků a konstatoval, že jejich nárok na pozemky je oprávněný.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 22. října 2024 Foto: Wikimedia Commons