Přerov – Střechu nad hlavou nacházejí uprchlíci před konfliktem na Ukrajině také ve farnostech v olomoucké arcidiecézi. Například v Dřevohosticích na Přerovsku našla zázemí již desítka lidí, další rodiny našly azyl v nedaleké faře v Domaželicích. Farníci nejen připravují místa pro jejich ubytování, lidé pomáhají i s úklidem a s potřebným vybavením. Zapojit se chtějí i samotní Ukrajinci, po zajištění azylu si řada z nich hned hledá práci, zjistila ČTK. Podobná situace je i na farách po celé arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje.
Houpačky a kolotoče na zahradě dřevohostické fary jsou dnes vytížené, obsadily je tři ukrajinské děti, bravurně již zvládají české pozdravy. Jeden z chlapců slaví dnes šesté narozeniny. Jejich maminky se snaží zapojit do práce. „Hned jak přijely, chtěly pracovat, byly nervózní, přešlapovaly z místa na místo, byl to pro ně nekomfort nic nedělat a mít vše zadarmo, bylo to pro ně nepříjemné. Lidé chodili s nákupem, ale ony nevěděly, jak jim poděkovat a jak to přijmout,“ řekla dnes ČTK Jana Sedlářová, jejíž maminka je Ukrajinka a pomáhá v obci s tlumočením.
SOUVISEJÍCÍ – V Pardubicích se otevírá sklad pro pomoc Ukrajině
V Dřevohosticích je nyní ubytováno devět lidí – tři maminky a děti od čtyř do 16 let, v Domaželicích jsou další dvě maminky s dvěma dětmi. Na dřevohostické faře našli uprchlíci zázemí v prostorách využívaných dříve pro tábory, obec nyní upravuje společenské prostory a kuchyňku. Vybavení spontánně poskytli farníci. „Solidarita byla úžasná. Farníky jsem zmobilizoval v sobotu z minuty na minutu a okamžitě se zde sešlo 20 lidí a vše připravili. Sociální sítě byly v tomto případě výborné, lidé se hned domluvili, co kdo donese,“ řekl dnes ČTK farář Zdeněk Mlčoch.
Převoz rodin ze slovensko-ukrajinských hranic byl velmi rychlý, stejně jako nadcházející pomoc. Do Dřevohostic zamířily rodiny s vazbou na muže pracující v jedné z tamních stavebních firem. „To nejmenší, co jsme pro ty chlapy mohli udělat, je zajistit bezpečí pro jejich ženy a děti. Kdybychom byli ve stejné situaci, určitě by nám také pomohli,“ řekla dnes ČTK Martina Dlouhá z Hradčan, která se na pomoci podílí. Původně chtěli rodiny ubytovat u sebe doma, nakonec využili nabídky farnosti. „My jsme vyslali myšlenku a iniciativu, ale to hlavní zařídili lidé, co chtěli pomoci,“ uvedla Dlouhá.
Na příchod Ukrajinců se připravují také jinde, prostory pro ubytování přichystala například farnost v Otrokovicích. O přijetí desítek dalších ukrajinských uprchlíků se už postarala také farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 3. března 2022 Foto: Unsplsh.com – ilustrační