Zmatená a rozcuchaná starší Ukrajinka zůstala sedět na svém místě. Po několika hodinách v dočasném ubytovacím středisku v ruském Taganrogu, 130 kilometrů východně od jejího měsíc trvajícího úkrytu ve sklepě v ukrajinském Mariupolu, ji úředníci vyzvali, aby nastoupila do autobusu – někam jinam.
Dříve toho dne ji objevili ruští vojáci a odvedli ji humanitárním koridorem do prvního místa kontaktu na východ od Mariupolu. Odtud byla odeslána do jednoho z 800 takových míst zřízených po celém Rusku, která se nacházejí kdekoli od nedalekého Rostova přes Moskvu až po Vladivostok na pobřeží Tichého oceánu.
SOUVISEJÍCÍ – Papež: Ukrajina je dnes zemí mučednictví
Úřední dokumenty ji zaregistrovaly pro dočasný pobyt v Rusku a přístup k jeho zdravotnickému systému. Dostala teplé jídlo, nové oblečení, 142 dolarů v rublech a SIM kartu – i když ne mobilní telefon. Pokud bude chtít, může požádat o občanství.
Jediné, co si přála, bylo zemřít.
Babičko, kam jdete? Přijde za vámi někdo?
Nikdo nepřijde. Nikdo mě nechce.
Musíte jít do útulku. Tady nemůžete zůstat.
Už nechci žít. Přála bych si, abych byla zemřela při ostřelování.
Kde jsou vaše děti nebo vnoučata?
Nevím. Odešli. Nemůžu je najít.
Vládní zaměstnanci splnili svou povinnost. Po této výměně názorů se však do akce vložil ruský evangelikální dobrovolník. Po několika telefonátech umístil ženu do místní církevní rodiny. Druhý den našla vnučku.
„Když se skutečně angažujeme v jejich životech, vidí Kristovu lásku,“ řekla Christianity Today Táňa Ivaněnková. „Objímají nás, líbají a pamatují si naše jména. Na pozadí války jim dáváme trochu naděje.“
Ivaněnková péči neposkytla, ale příběh babičky loni sdílela na telegramovém účtu ruské evangelikální církve pro koordinaci uprchlíků, populární aplikaci pro zasílání zpráv v regionu. Sdělení ověřil Pavel Kolesnikov, bývalý spolupředseda poradního sboru pro předsedy protestantských církví v Rusku.
Rada podle něj dohlíží na pomoc, která obnáší také více než 3 milionů dolarů darovaných přidruženými odbory, což má dopad na 200 000 ukrajinských uprchlíků.
„Církev na Západě musí vědět, že také pomáháme,“ řekl Christianity Today. „Úsilí ve východní Evropě je viditelnější, ale děláme, co můžeme,“ dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační