Vatikán – Biskupové ukrajinské řeckokatolické církve dnes papežovi Františkovi vytkli jeho srpnová slova o velké ruské říši. Biskupové hlavě katolické církve řekli, že její projev k mladým ruským katolíkům způsobil mezi věřícími na Ukrajině bolest, píší světové agentury. Vatikán o kritice řeckokatolických biskupů ve svém výstupu z jednání pomlčel.
V projevu ke shromáždění katolíků ve druhé polovině srpna v Petrohradu papež vyzval ruské mladé, aby se cítili být dědicové „velké ruské říše“. V pondělí, při zpátečním letu do Říma z Mongolska, kde byl na návštěvě, papež uvedl, že měl na mysli ruskou kulturu, a nikoliv ruský imperialismus.
SOUVISEJÍCÍ – Papež v Mongolsku vyzval k míru a nešíření jaderných zbraní
Na dnešním setkání s papežem ve Vatikánu biskupové řeckokatolické církve Františka kritizovali. Podle prohlášení, které po jednání vydali, mu řekli, že některé jeho výroky a postoje způsobily mezi věřícími na Ukrajině velkou bolest. Podle názorů biskupů je navíc Moskva použila, aby ospravedlnila svou „vražednou ideologii“. Hodnostáři „vyjádřili bolest, utrpení a jisté zklamání ukrajinského lidu“ ohledně papežových výroků.
Vatikán k nezvykle otevřené kritice řeckokatolických biskupů však nic nesdělil. Papež během téměř dvouhodinové schůzky vyjádřil blízkost ukrajinskému lidu a utrpení, které mu způsobuje válka. Konflikt je podle něj dílo „ďábla, který chce ničit“. Žádnou pozemskou entitu, která stojí za konfliktem, neuvedl. Vyzval katolíky, aby se v říjnu modlili za Ukrajinu.
Papež mnohokrát odsoudil válku na Ukrajině, jen málo kdy však zmiňuje, že zemi napadlo Rusko.
Papežova slova k ruským katolíkům vyvolala v srpnu nevoli na Ukrajině i v dalších zemích. Kreml je naopak přivítal a řekl, že František zná ruské dějiny. „Jste dědicové velkého Ruska, velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké a vzdělané ruské říše, mnoha kultur, velké humanity, nikdy se tohoto dědictví nevzdávejte,“ řekl tehdy mladým katolíkům papež.
Řeckokatolická církev sice používá východní liturgii, na rozdíl od pravoslavných však uznává papežovu autoritu. Hlásí se k ní asi pět milionů lidí. Na Ukrajině působí také římští katolíci, kteří používají západní liturgii.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. září 2023 Foto: Pixabay – Kyjev