„Ti, kdo organizují jakékoli provokace ohrožující naše základní bezpečnostní zájmy, budou svých skutků velmi litovat,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu národa a dodal, že „reakce bude asymetrická, rychlá a tvrdá“.
Tato slova přišla po napjaté situaci na hranici s Ukrajinou, kde se při mobilizaci armády shromáždilo kolem 100 tisíc ruských vojáků. K uklidnění situace nepřispělo také vyhoštění ruských, českých a ukrajinských diplomatů.
„Riziko další eskalace je evidentní,“ varoval před vyostřením situace šéf unijní diplomacie Joseph Borrell. Navíc při demonstraci v Moskvě a dalších městech bylo zadrženo kolem tisíc protestujících, kteří takto chtěli vyjádřit svou podporu opozičnímu lídru Alexeji Navalnému.
Související – Konflikt na Ukrajině představuje globální hrozbu
Po skončení vojenského cvičení ruské armády na hranici s Ukrajinou se situace uklidnila, ale obavy o další eskalaci konfliktu zůstávají. Ukrajina stále nemá pod kontrolou východní část své země, kterou ovládají proruští separatisté
Ředitel globální organizace pro mír, která spadá pod Světovou evangelikální alianci, Johannes Reimer je přesvědčen, že v tomto okamžiku „Rusko a EU musí zahájit upřímný dialog, který by vedl k vyřešení konfliktu,“ informuje Evangelical Focus.
Pro evangelikální křesťany na obou stranách hranice zůstává prioritou mír. „Osobně mám k tomuto konfliktu negativní postoj,“ řekl generální tajemník Ruské evangelikální aliance Vitalij Vlasenko pro španělský zpravodajský web Protestante Digital, i když jasně říká, že „nemůže mluvit za všechny ruské evangelikální křesťany, protože každá osoba má na tuto a další záležitosti svůj vlastní názor“.
„Velmi si přeji, aby byly obnoveny přátelské vztahy mezi našimi národy,“ dodává Vlasenko, protože cílem je „žít v míru a harmonii“. „Podle mého názoru musíme udělat vše pro to, abychom snížili napětí na obou stranách. A pokud je to možné, připravit nový plán pro mírové řešení konfliktu.“
Ruský zástupce EA zdůraznil, že „stojí za mírovým řešením všech možných konfliktů“ a dodává, že pro účastníky války, ozbrojený konflikt přináší jen „bolest a utrpení.“ Zároveň vyzval všechny křesťany v Rusku a na Ukrajině, aby se se k němu přidali a modlili se za mír.
Ukrajinský novinář Ruslan Kukarčuk, který je také zakladatelem sdružení Novomedia a evangelikální křesťan, hovoří o „zesílení ruské vojenské přítomnosti“, která by v dubnu způsobila smrt nejméně deseti ukrajinských vojáků. Myslí si, že se Putin snaží „destabilizovat situaci na Ukrajině“ a dodal, že „během posledních dvou týdnů téměř všichni ukrajinští evangelikálové adresovali veřejnou výzvu k modlitbě a postu za mír v naší zemi.“
Reimer, který slouží ve Světové evangelické alianci a žije v Německu, zdůrazňuje, že jediným životaschopným sociálně-politickým řešením pro Evropskou unii je obnovení míru. „EU není připravena na vojenské akce. Naše slabost pochází z velmi politické konstrukce, která jen zřídka umožňuje společné kroky. Unie, která není schopna vyřešit otázku uprchlíků, zjevně neví, jak čelit dobře vycvičené a zkušené ruské armádě se 150 000 vojáky,“ konstatoval pro Evangelical Focus.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 2. května 2021 Foto: Twitter – ruská armáda
Pandemie, další pokračující konflikt