Ukrajinský prezident vítá kroky vedoucí k osamostatnění církve

Kyjev – Prezident Petro Porošenko uvedl, že Ukrajina je na cestě k osamostatnění církve. Ukrajinská církev byla po staletí provázaná s ruským duchovenstvem, které Kyjev viní ze zasahování do jeho záležitostí. Ekumenický patriarchát v Istanbulu letos oznámil, že vypracoval ustavující listinu pro nezávislou autokefální ukrajinskou církev.

Ukrajinský tlak k vytvoření nezávislé církve v době eskalující krize mezi oběma státy situaci ještě přiostřil. Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem setrvávají na bodu mrazu už od ruského uchvácení Krymu v roce 2014 a propuknutí Kremlem podporovaných nepokojů na východu Ukrajiny, kde přišlo o život více než 10 000 lidí.

„Svatý synod Ekumenického patriarchátu dnes učinil historické rozhodnutí ohledně vytvoření autokefální ukrajinské ortodoxní církve,“ uvedl Porošenko v televizním vstupu. „Ekumenický patriarcha Bartoloměj brzy oznámí, kdy se ukrajinské duchovenstvo setká, aby vybralo hlavu nové církve,“ dodal.

Ukrajina podporu ustanovení nezávislé církve získala v říjnu a přiměla tak Moskvu přerušit diplomatické vztahy s istanbulským patriarchátem. Ukrajinské vedení obviňuje Moskvou podporovanou frakci ukrajinské ortodoxní církve, že slouží jako nástroj Kremlu k šíření ruské propagandy a podporuje ruský expanzionizmus.

Moskevský patriarchát to zásadně popírá a tvrdí, že se snaží o podporu míru na Ukrajině. Rusko obviňuje Porošenka z vytváření krizových situací, aby apeloval na ukrajinskou národní hrdost a zvýšil svou popularitu před březnovými volbami.

Porošenko tvrdí, že se Rusko pokoušelo zmařit ukrajinskou snahu o nezávislost církve. „Pán byl ale s námi, protože vedeme spravedlivý boj za naši nezávislost,“ uvedl. Ukrajina i Rusko své ortodoxní kořeny odvozují od Vladimíra Velikého, jehož křest v roce 988 v Kyjevě vedl k rozšíření křesťanství po celé Kyjevské Rusi.

Na Ukrajině v současnosti o vliv soupeří dvě ortodoxní církve. Převahu Moskevského patriarchát s vazbami na ruskou ortodoxní církev ohrožuje Kyjevský patriarchát vytvořený po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Popularita Kyjevského patriarchátu vzrostla po anexi Krymu. Podporuje nezávislost církve a užší spolupráci Ukrajiny se Západem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today   Foto:  Wikimedia Commons, Petro Porošenko 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář