Pardubice – Řecko-katolický farář Marian Kurylo z Pardubic v prvních týdnech invaze ruských vojsk na Ukrajinu pořádal sbírky humanitárních potřeb, které pak mířily do válkou zasažené země. Teď se duchovní, který pochází ze Lvova, zaměřuje na pomoc válečným uprchlíkům v krajském městě. Lidé si často nevědí v novém prostředí rady, někdy mají kvůli stresu, který zažili, psychické obtíže, řekl dnes Kurylo ČTK.
„Přestali jsme odbavovat humanitární dodávky na Ukrajinu, protože jsem byl hodně unavený, doma jsem pořádně nebyl tři týdny, v noci jsem nespal a vyřizoval papíry přes konzulát. Měl jsem strašně starostí. A také jsme si všimli, že je potřeba pomáhat tady,“ řekl Kurylo. Do pomoci se zapojuje ukrajinská komunita v Pardubicích, dodal.
SOUVISEJÍCÍ – V Č. Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev
Někteří Ukrajinci opustili své domovy s minimem věcí. Zásoby se sbírek začala komunita dávat příchozím, potraviny, věci pro děti i dospělé. Kurylova žena Mariana se zapojila také, je sociální pracovnicí a pracuje nově pro magistrát. Komunikuje s válečnými uprchlíky v rodném jazyce, řekl Kurylo.
Hodně lidí teď mnohem víc vyhledává duchovní pomoc. Chtějí zapálit svíčku a pomodlit se v kostele Panny Marie Sedmibolestné, v němž Kurylo vede mše. „Nebo si chtějí popovídat. Snažil jsem se to zvládat sám. Mluvil jsem například s maminkou, která si nechtěla ani rozbalit kufr, nevěřila tomu, že se hned nevrátí domů. Byla ve velkém stresu,“ řekl Kurylo.
Pak si kněz uvědomil, že všechno sám nezvládne, podařilo se mu najít několik psychologů, kteří uprchlíkům poskytují psychologickou pomoc. V komunitě je třicítka učitelů, kteří se zapojili do školní výuky dětí. „Oslovili jsme město, aby mohli pomáhat ve škole, mnozí neznají češtinu, ale umí anglicky, což je velké plus. Pracují také se mnou tři čtyři psychologové, které posílám do rodin, aby jim pomohli,“ řekl Kurylo.
Pro hodně Ukrajinců je víra důležitá a součástí jejich života. Náboženství se učí na školách, řekl Kurylo. „Moje manželka i já budeme chodit učit náboženství do škol. Lidé jsou na Ukrajině věřící, děkuji městu, že nám vyšlo vstříc,“ řekl Kurylo.
Komunita je také ochotná pomoci rodinám, které přijely bez peněz a zaplatit například dětem obědy na školách. Jedná i s městem o založení transparentního účtu, kam by dárci mohli posílat peníze.
Asi nejsložitější je sehnat pro příchozí ubytování. Město zatím nabídlo 12 bytů v Husově ulici, dalších více než 50 bytů tam bude na podzim. Bytové buňky tak pro 200 uprchlíků budou v kampusu univerzity. Hodně lidí volá knězi a prosí o pomoc. „Když vám maminka pláče do telefonu, nemůžu to nechat být, snažím se pomoci,“ řekl kněz. Uprchlíkům pomáhají i římsko-katolické farnosti a ubytovávají je, dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. března 2022 Foto: Facebook – farář Marian Kurylo