Ujčov – Obec Ujčov na Žďársku vyhlásila veřejnou sbírku na obnovu památkově chráněného kostela svatého Václava v místní části Dolní Čepí. Ojediněle dochovaný pozdně románský kostel s nepatrnými mladšími úpravami se podle památkového katalogu řadí mezi nejstarší sakrální stavby v regionu. Stavební práce budou rozdělené do několika etap. Obec prověřuje možnosti získání dotací z různých zdrojů, například ministerstva kultury a kraje. Vyplývá to z dnešní zprávy destinační společnosti Koruna Vysočiny.
Ujčov s přibližně 500 obyvateli je poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Obec k vyhlášení sbírky uvedla, že památku lze s jistotou datovat do roku 1252. Opravu si podle obce zaslouží. „Její první etapa zahrne především odstranění nevhodné vnější omítky a obnovu střechy. V druhé etapě bude vybudována dešťová kanalizace pro odvod srážkových vod od zdí kostela,“ uvedl starosta František Bureš (nestraník). Pak bude postupně následovat obnova hřbitovní zdi, vnitřních omítek, vybavení nebo márnice.
SOUVISEJÍCÍ – Podkroví a věž kostela v Hlučíně se otevřely veřejnosti
Náklady na opravy kostela jsou předběžně vyčíslené na několik milionů korun. Kostel dlouhodobě patří obci. Konají se v něm příležitostně církevní obřady a koncerty vážné hudby.
Stavba je ojedinělá tím, že se dochovala s minimem pozdějších zásahů. „Baroko zlepšilo osvětlení interiéru několika půlkruhovými okny, avšak patrně nejdramatičtější změnu vzhledu prodělal kostel v první polovině 16. století, kdy z neznámých příčin došlo k destrukci západního štítu včetně pozdně románské tribunové věže,“ uvedl Jan Večeřa z telčského pracoviště Národního památkového ústavu. V roce 1969 byla odbourána sakristie. Stavba kostela spadá podle dendrochronologického datování dřevěných prvků do poloviny 13. století, i když první písemná zmínka o něm je z roku 1492.
V areálu se už pohybují archeologové, v příštím roce tam budou provádět záchranný průzkum. „Ke 14. říjnu se podařilo odhalit ve stěně půlkruhové apsidy, která na východní straně kostel uzavírá, románské okénko,“ uvedl archeolog David Zimola z Muzea Vysočiny v Jihlavě, který výzkum v Dolním Čepí vede. Charakter kamenného zdiva a provázání jednotlivých částí kostela podle něj ukazuje na to, že objekt vznikal pravděpodobně v první polovině 13. století. Našly se tam i zlomky kuchyňské keramiky a železné stavební kování ze 14. století.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 16. října 2024 Foto: Wikimedia Commons