Krajně pravicová strana předložila návrh na vyhlášení „Mezinárodního dne proti pronásledování křesťanů“ a citovala údaje známe evangelikální organizace.
Minulý měsíc navrhl jeden z poslanců německého parlamentu vyhlásit Mezinárodní den proti pronásledování křesťanů. Návrh neprošel. Zákonodárci také zpochybnili i integritu mezinárodní organizace Open Doors, která se zaměřuje na ochranu pronásledovaných křesťanů.
SOUVISEJÍCÍ – Organizace Open Doors označila KLDR za největšího pronásledovatele křesťanů
Magazín Christianity Today informuje, že s rezolucí přišla krajně pravicová strana Alternative für Deutschland (AfD), která na svých webových stránkách prohlašuje, že „islám do Německa nepatří“. Když strana v roce 2013 vznikla, byla známá především svým skepticismem vůči Evropské unii.
O několik let později se však pozornost AfD přesunula na odpor proti vysoké míře přistěhovalectví do Německa, zejména ze zemí s muslimskou většinou. Její rétorika je podobná některým dalším pravicově populistickým politikům v Evropě, kteří se odvolávají na křesťanskou kulturní identitu Evropy, jako je například maďarský premiér Viktor Orbán.
Představitel AfD Jürgen Braun ve svém projevu z 27. ledna, v němž opatření představil, opakovaně obvinil islám jako zdroj pronásledování.
Citoval statistiky organizace Open Doors, včetně údaje, podle něhož 360 milionů křesťanů na celém světě trpí intenzivním pronásledováním nebo diskriminací. Po Braunových výrocích byl tento a další údaje kritizovány ostatními zákonodárci jako „přehnané“, „nepravdivé“ a „zcela neuvěřitelné“.
Zákonodárci ze všech pěti ostatních stran, které mají v Bundestagu svá křesla, se během rozpravy důrazně ohradili proti Braunovu návrhu na nový pamětní den a obvinili AfD, že využívá osud pronásledovaných křesťanů k vyvolávání nenávisti či podezírání vůči muslimům. Někteří také upozornili, že Německo již má dva dny, které byly určeny pro připomínku pronásledovaných křesťanů: Štěpána v katolické církvi a neděli Reminiscere v protestantských církvích.
Mezitím organizace Open Doors zjistila, že se překvapivě stala politickým boxovacím pytlem na půdě německého parlamentu.
Hlavním nástrojem propagace Open Doors je každoroční zpráva známa jako World Watch List, která upozorňuje na 50 zemí světa, kde křesťané zažívají největší míru pronásledování. Ado Greve, tiskový mluvčí německé pobočky Open Doors, se od AfD a navrhovaného Mezinárodního dne proti pronásledování křesťanů distancoval.
„Open Doors na tomto návrhu s AfD nespolupracovala,“ řekl magazínu Christianity Today. „Mezi Open Doors a AfD nebyla a není žádná spolupráce. Vzhledem k tomu, že Open Doors poskytuje informace na svých webových stránkách pro širokou veřejnost, může je samozřejmě kdokoli citovat,“ dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 11. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační