Účastnil se vyvražďování ve Rwandě, po obrácení vedl tisíce vězňů ke Kristu

Callixte Karemangingo byl jedním z tisíců obyvatel Rwandy, kteří se v roce 1994 nechali strhnout extrémistickou propagandou a účastnili se jedné z nejhorších genocid v historii lidstva. Během tří měsíců přišlo v převážně křesťanské zemi o život více než 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutů. Vraždili extrémističtí Hutové i příslušníci ozbrojených sil. Sousedé zabíjeli sousedy, křesťané křesťany.

Callixte, hutský farmář žijící v oblasti Nyamagabe, byl jedním z těch, kteří vodili své sousedy z řad Tutsiů do údajného bezpečí, kde byli později zabíjeni. Nezastavilo ho ani to, že někteří z přítomných byli jeho přátelé. Kvůli všudypřítomné propagandě byl přesvědčený, že Tutsiové jsou nepřáteli státu.

Po skončení genocidy byl Callixte poslán do vězení, kde si postupně začal budovat osobní vztah s Kristem. „8. února roku 2000 jsem činil pokání,“ vzpomínal Callixte. Poslouchal kázání a pravidelně četl Bibli. Rozhodl se žít zbožný život. Brzy začal skládat písně o lásce, pokoji a smíření. Skrze hudbu také prorokoval. „Tyto písně se dotýkaly lidských životů, převážně vězňů, jejichž životy se měnily,“ vzpomínal. Callixte začal také uvnitř přeplněných věznic sám kázat. „Vždycky jsem zdůrazňoval, že mi Bůh řekl, že bude odpuštěno komukoliv, kdo o to požádá,“ uvedl.

Zpočátku bylo stále ještě mnoho vězňů ovlivněno nenávistnou ideologií, postupně mu však mnozí začali naslouchat. Postupně Callixte vedl více než 8 600 vězňů k pokání, mnoho z nich poznalo Krista.

Odpuštění sousedů

V letech bezprostředně po genocidě měl Callixte se svou manželkou Marcellou a dětmi velmi napjaté vztahy se sousedem Andrewem Birasou a jeho rodinou. Andrew a Callixte spolu vyrůstali a až do počátku devadesátých let spolu ve vesnici bez problému žili vedle sebe. Andrew se však oženil s tutsijskou ženou, za což byl během genocidy považován za nepřítele. I díky Callixtovým aktivitám zemřeli rodiče Andrewovy manželky a další jejich příbuzní. Andrew později Callixta za jeho zločiny udal.

Když si Callixte odpykával ve vězení trest, manželky obou mužů se sobě navzájem vyhýbaly, jejich děti si spolu nehrály. To se změnilo, když ženy začaly spolupracovat v rámci programu organizace World Vision.

Callixte byl postaven před Gacaca soud, v rámci kterého pachatelé hledali odpuštění uvnitř vlastních komunit. Přiznal se ke svým hříchům, požádal o odpuštění Andrewa, jeho manželku i ostatní Rwanďany. „Odpustili mi a pustili mě z vězení, dostal jsem milost,“ vzpomínal Callixte. „Dnes jsme dobrými přáteli, stejně jako naše ženy a děti,“ uvedl Andrew. Oba muži spolu nyní spolupracují v rámci projektů World Vision a jejich děti spolu dokonce plánují svatbu. „Říkáme, že je to Bůh, kdo tohle dokázal. Z lidské síly by to nebylo možné,“ prohlásil Andrew.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Kristýna Géllíková Zdroj: The Christian Post  Foto:

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář