Úbytek členů ohrožuje existenci Skotské církve

Edinburg – Existence Skotské církve je v ohrožení, protože v jejích lavicích chybí celé generace. Valné shromáždění v Edinburghu se zabývá zprávou, která doporučuje drastickou restrukturalizaci 458 let staré církve a varuje, že její budoucnost je v ohrožení. Za posledních pět let klesl počet členů o 20 procent – z 413 tisíc na 366 tisíc. V příštích pěti nebo šesti letech bude chybět asi 300 placených služebníků s tím, že 75 procent těch současných je starších 50 let.

„V kongregacích chybí celé generace,“ píše se ve zprávě. „Nejen, že máme o dost méně dětí než před deseti lety, nebo lidí mladších 25 let, počet těch, kterým je kolem 30 a 40 let je také velmi nízký,“ pokračuje. „Vzhledem k tomu, že většině těch, kteří církev navštěvují, je přes 60 let, tyto chybějící generace jsou reálnou výzvou pro existenci církve. Nemůžeme si dovolit to ignorovat a selhat v sestavení plánu, který by to řešil,“ uvádí report.

Skotská církev je národní církví země a funguje na podobném systému jako Anglikánská církev. Zpráva ale uvádí, že model jednoho kněze na jedné farnosti, už není nadále udržitelný vzhledem k bezprostředně hrozícímu úbytku služebníků i zdrojů, ze kterých jsou placeni. „Je očividné, že snižující se čísla členů kongregací a kněžích povedou k paralelnímu úbytku příjmů. To znamená, že budeme muset opatrně nakládat s omezenými prostředky a stanovit si priority,“ tvrdí autoři zprávy. Velkou výzvou pro církev je také financování organizace CrossReach, která zaměstnává 2 000 ze 3 000 církevních zaměstnanců.

Do roku 2021 by měl být vypracován a implementován plán, který církvi pomůže situaci zvládnout. „Těžko si můžeme představovat, že se snižujícími čísly budeme za deset let potřebovat stejný počet zaměstnanců. Ale nechci lidi znepokojovat, nic zatím nebylo rozhodnuto. Musíme nejprve vidět, jaká bude reakce na plán, až pak budeme pracovat na změnách,“ uvedl autor zprávy reverend Martin Scott.

„Mohli bychom říct, že pokud budeme takto pokračovat, za 30 nebo 40 let už nebudeme existovat, ale to není příběh této církve. Měli jsme krizi v minulosti a je to o tom, jak i tuto obrátíme k lepšímu,“ řekl Scott pro Sunday Herald. „Krize možná není to správné slovo. Je to čas výzev, ale také čas příležitostí. Snažili jsme se najít příležitost pro změnu. Pokud nic neuděláme, stane se to krizí. Tomu se snažíme vyhnout,“ dodal.

Do roku 2020 začne Skotská církev redukovat počet míst, kde „kongregace nemajá budoucnost“, a zároveň začne hledat nové příležitosti. „Zajistíme, ale existoval přiměřený počet dobře vybavených prostorů pro uctívání, učednické aktivity, bohoslužby a setkávání komunit. To bude znamenat menší počet budov, ale zůstanou ty, které jsou vybavené a připravené nést Boží poslání lokálně i v rámci národa,“ tvrdí zpráva.

Skotská církev v současnosti řeší také svůj postoj ke stejnopohlavním sňatkům. Po sobotním hlasování valného shromáždění je zase o krok blíž oddávání homosexuálních párů. Pro započetí příprav, které by měly k této změně vést, hlasovalo 345 členů, proti bylo 170.

 

Překlad: Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: Church of Scotland 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář