Turnov – Turnov chce vyrobit kopie stříbrných liturgických předmětů používaných při čtení Tóry, které dosud každoročně vystavoval v synagoze. Cenné originály kvůli riziku jejich poškození tam už mít nemůže. Město na pořízení kopií vyhlásí sbírku, zahájí ji zřejmě ještě do konce dubna. Ředitelka městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch Andrea Berndtová předpokládá, že potřeba bude přes 300.000 korun.
Vzácný pětidílný historický soubor tvoří koruna na Tóru, ukazovátko, štít a dva nástavce. Jde o původní vybavení turnovské synagogy postavené v roce 1719, která jako jediná na severu Čech přečkala v roce 1938 útoky nacistů. Aktuálně je tento soubor v majetku Židovského muzea v Praze, které ho každoročně až do minulého roku do Turnova zapůjčovalo. „Kurátor sbírkových předmětů ale společně s vedením muzea vyhodnotili, že v naší synagoze jsou natolik špatné podmínky, že není možné ty stříbrné předměty tady vystavovat,“ řekla Berndtová.
SOUVISEJÍCÍ – Synagoga v Žatci se po rekonstrukci spolu s rabínským domem otevřely veřejnosti
Originály tak návštěvníci turnovské synagogy od letošní sezony neuvidí. „Cítíme, že to jsou velice důležité předměty, které byly tady součástí synagogy. A je pro nás důležité, abychom měli možnost je ukázat. Proto bychom chtěli zvolit tu cestu a vytvořit jejich kopie,“ uvedla ředitelka městské organizace.
Plánované kopie podle ní nebudou kvůli vysoké ceně ze stříbra, ale jiného kovu, nejspíš z mosazi, a postříbřené. „Podle odborníků to na první pohled nebude rozpoznatelné,“ řekla Berndtová. I kopie liturgických předmětů chtějí podle ní umístit do vitríny v hlavním sále synagogy, v níž byly originály. V mezidobí tam budou alespoň jejich fotografie. Podle Berndtové zvažují, že by si nechali vyrobit ještě jednu kopii, která by byla z nějakého levného materiálu a kterou by využili při prohlídkách a vzdělávacích akcích pro děti. „Mohly by s těmi předměty manipulovat, mohly by je nasazovat na tu naši Tóru, aby i věděly, jakým způsobem se používaly,“ dodala.
Synagoga v Turnově svůj náboženský účel přestala plnit po druhé světové válce a od 50. let 20. století do roku 2003 sloužila jako skladiště. Poté ji získalo do svého vlastnictví město a i díky podpoře z norských fondů jí navrátilo původní krásu. Velká rekonstrukce z let 2007 až 2008 stála přes 14 milionů korun. Turistům je synagoga přístupná od roku 2009. Každoročně ji navštíví kolem 3000 lidí, zhruba desetinu z nich tvoří návštěvníci z Izraele. Každý rok se v synagoze koná i několik koncertů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. dubna 2025 Foto: Pixabay