Turecko udělalo mešitu z dalšího byzantského chrámu v Istanbulu

Istanbul – V Turecku změnili na mešitu další byzantský chrám, který byl přes 70 let muzeem a který je i památkou světového dědictví UNESCO. Jde o istanbulský chrám Svatého spasitele v Chóře proslulý řadou byzantských fresek, informoval v pátek opoziční server Ahval. Soud umožnil přeměnu objektu na mešitu loni v prosinci a dnes vyšel v oficiálním věstníku příslušný prezidentský dekret.

Podobný krok učinil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý měsíc v případě jedné z dominant Istanbulu – chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který byl od roku 1935 rovněž muzeem a je také památkou UNESCO. Nyní se v něm konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy. Jinak je Hagia Sofia dál přístupná turistům.

V případě chrámu v Chóře ale podle deníku Ahval vyvstala mimo jiné otázka, jak budou křesťanské fresky zakryty, protože tvoří značnou část výzdoby. Původně byzantských chrám ze 4. století se stal mešitou asi 50 let po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Fresky byly poté přemalovány. Omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945, kdy se stal muzeem a kdy začala rozsáhlá rekonstrukce. Mozaiky a fresky tak byly opět k vidění od roku 1958, uvedl server Ahval.

„Krásné mozaiky a fresky pokrývají téměř všechny zdi chrámu i kupoli,“ uvedl francouzský historik Fabrice Monnier, který proto vyjádřil obavy, aby fresky nebyly opět zakryty omítkou.

Chrám v Chóře byl postaven ve 4. století jako součást kláštera mimo hradby Konstantinopole, podle místa dostal i název.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Hagia Sofia

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Fresky zde jsou světoznámé a nádherné. Jeden z uměleckých skvostů světové kategorie… Chrám je to velikostí malý – na úrovni trochu většího vesnického kostela. Myslím,že jde o princip a demonstraci, ne o smyslupné využití.
    Spolu s ekonomickým propadem Turecka se Erdoganova vláda přiklání stále více a silněji k islamizmu a nacionalizmu. V Turecku je taková politika velmi nebezpečná. Potkáte tam ve výkladech obchodů veřejně vyvěšené mapy Evropy s vyznačením bývalých tureckých území včetně části Maďarska a Rakouska…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář