Tomáš Halík poděkoval bezpečnostním službám a kritizoval prezidenta Zemana

Katolický teolog Tomáš Halík se rozhodl vyjádřit k aktuální politické situaci v zemi. V úvodu poděkoval pražskému biskupovi Václavu Malému, že se „odvážně ozval“. K mlčení prezidenta  Miloše Zemana poznamenal, že zřejmě čeká na „instrukce z Kremlu.“

„Hlavně v takovýchto chvílích je třeba se držet hesla: Vaše ano, nechť je ano, vaše ne, nechť je ne,“ s odkazem na Ježíšova slova z Kázání na hoře kritizoval postoj Hradu. Poděkoval také za práci bezpečnostních služeb, které i přes různé tlaky přinesly informace o „největším aktu státního terorismu od srpna 1968. Opět umírali lidé, opět byla ohrožena bezpečnost státu.“

SouvisejícíDuka napsal Zemanovi: Pokud chce být ČR svobodným státem, musí být hrdá

Profesor Halík také poděkoval „statečným novinářům“ za jejich práci a zmínil zaměstnance deníku Respekt, bez jejichž přičinění by byl pravděpodobně tento zločin představiteli státu „ještě dlouho zamlčován.“ Ostře napadl mlčení prezidenta Miloše Zemana, který si podle Halík uvědomuje svůj podíl na arogantním chování Ruska vůči České republice.  

Apeloval na politiky a občany, aby v této chvíli ukázali „rozhodnost a pevnost,“ ale zároveň zdůraznil, že odpor proti „zločineckému režimu nesmí „přerůst v nenávist vůči ruskému národu a kultuře.“ Poukázal, že v i dnešní ruské společnosti existují lidé, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem a jako příklad jmenoval Alexeje Navalného.   

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Myslím, že kořeny naší mizérie můžeme hledat už dávno v minulosti v Paříži ve Versailles roku 1919 a svůj odraz zde jistě má i dávná středověká historie Evropy.

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Je zarážející, že vysoce postavený duchovní se zcela evidentně nechává unášet světským „chaosem“ a přesto má jasno, která strana je ta správná a která špatná. Místo toho, aby se stal víceméně nestranným pozorovatelem a poukazoval na pozadí Boží moci a souhlasu, ve kterých se vše děje a ani jinak nemůže, předhazuje zcela evidentně světský pohled, který sice má nálepku obětavého vlastenectví a hrdosti, ale ve skutečnosti v bezvýchodném zajetí světa – oko za oko, zub za zub.

    Odpověď
    • Pane Krejčí, žádný politik není svatý, na každém by se dal nalézt nějaký poklesek. Znamená to tedy, že všichni politici jsou stejní, že je můžeme hodit do jednoho pytle? Položil byste například na stejnou úroveň Masaryka a Hitlera? Masaryk nebyl bez chyb, ale Hitler byl jednoznačně ničema. Vy si myslíte, že křesťané by měli být nestrannými pozorovateli. Takoví jako vy byli „nestrannými pozorovateli“, když Hitler realizoval holokaust Židů. Myslíte, že ten, kdo se jich zastal, realizoval politiku „oko za oko, zub za zub“. V životě nastávají situace, kdy nelze zůstat nestranným, byť ani jedna ze stran není stoprocentní. Například náš prezident sympatizuje s čínskou vládou, která drží v komunistických koncentrácích milion Ujgurů. Zůstat vůči takovému ničemovi nestranný znamená plivnout do tváře těm trpícím Ujgurům. Doporučoval bych vám, abyste vůbec neoperoval Božím jménem. Vaše představa, že Bůh souhlasí s tím, aby lidé trpěli je zvrácená.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář