Tolkienovi fanoušci chtějí z jeho domu udělat Roklinku pro spisovatele

Projekt Northmoor získává finanční prostředky na přeměnu místa, kde katolický spisovatel napsal své slavné knihy. Nadšenci fantasy románů si přejí udělat z domu J. R. R. Tolkiena v Oxfordu na místo setkávání pro spisovatele, scenáristy a filmaře ze všech kultur a vyznání.

V roce 1930 se Tolkien přestěhoval do domu na 20 Northmoor Road, kde během druhé světové války vyrostly jeho děti. Projekt Northmoor vznikl za účelem koupě domu, který je v současné době k prodeji za zhruba 6 milionů dolarů. Christianity Today informují, že nezisková organizace zatím získala přibližně 1 milion dolarů.

I když mnoho vlivných anglických spisovatelů, jako je Charles Dickens nebo Thomas Hardy, mají své muzeum, které se věnuje jejich dílu, neexistuje žádné kulturní centrum, které by vzdávalo hold Tolkienovi. Městská rada se však již nechala slyšet, že nedovolí, aby se z nemovitost stalo muzeum. Tím hlavním důvodem je, že dům se nachází v rezidenční čtvrti.

Související – Tolkien: Konzervativní ekolog a evangelizátor představivosti

Tolkienovi fanoušci ale doufají, že by se budova mohla stát literárním centrem k organizování diskusí a setkání pro ty, kteří se chtějí ponořit hlouběji do světa Středozemě. Podporu tomuto záměru vyjádřili také herci, včetně Martina Freemana, který hrál hobita Bilba Pytlíka nebo Sir Ian McKellen, který hrál čaroděje Gandalfa.

„Myslím, že by bylo skvělé chodit na místo, kde můžete číst a nechat se inspirovat Tolkienem,“ uvedla pro Religion News Service scenáristka Julia Golding, která založila Projekt Northmoor.

Golding řekla, že doufá, že místo by se mohlo stát verzí Roklinky, elfské říše z Pána prstenů, kde by se setkávali lidé a fanoušci fantasy.  Vize autorů se však dostala pod palbu kritiky kvůli obavám, že by místo sloužilo spíše k propagaci křesťanské víry než odkazu J. R. Tolkiena. Podle Christianity Today totiž některé přední osobnosti iniciativy Projektu Northmoor pracují aktivně v některých křesťanských organizacích.

Tolkien se hlásil ke katolické víře a byl při založení neformálního literárního klubu, do kterého chodilo několik křesťanů včetně C. S. Lewise, autora Letopisů Narnie, který byl anglikánem a ve svých knihách se jasně přihlásil k víře v Krista a dodnes výrazně inspiruje křesťanskou apologetiku.

Přestože Tolkien psal v kontextu své doby, Golding řekla, že jeho příběhy mohou být univerzální. „Je velmi otevřen všem bez ohledu na to, z jakého náboženského pozadí pocházíš, protože vykresluje základní lidské hodnoty, jako je oběť, přátelství, sila společenství a – nezapomeňme – lásku,“ řekla. Tolkienovy knihy jasně ukazují, která strana je správná a která špatná, což Golding věří, že při rostoucí polarizaci může být relevantní i dnes.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – JRR Tolkien


Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář