Mnoho křesťanů na Západě se obává, že naše sekulární společnost se stává stále více nehostinnější vůči křesťanské víře a praxi. Často se cítíme pronásledováni. V žádném případě nechci minimalizovat odpor, kterému nyní čelíme v zemích, které se dříve staly centrem křesťanské víry. Ale abychom získali zoufale potřebnou perspektivu, musíme naslouchat hlasům věřících v částech světa, kde je opozice všude přítomná a často má i násilnou formu. Taková je situace křesťanů v mnoha oblastech Asie – východní, jižní a západní. Opravdu se tam učí porozumět tomu, co znamenají slova našeho Pána:
Když vás budou tupit a pronásledovat a mluvit proti vám lživě všecko zlé kvůli mně, jste blahoslavení. 12Radujte se a jásejte, neboť hojná je vaše odplata v nebesích; vždyť takto pronásledovali proroky, kteří byli před vámi.”
(Matouš 5,11–12)
Křesťané na Západě jen zřídkakdy musí zakoušet tato důležitá Ježíšova slova způsobem, jakým to dělají naši bratři a sestry v Asii. Zejména čínští křesťané měli v posledních letech mnoho důvodů spoléhat na tento Ježíšův slib.
SOUVISEJÍCÍ – Tim a Kathy Kellerovi a John Piper o roli muže a ženy v církvi a rodině
Z těchto veršů se lze naučit nejméně čtyři důležité principy.
Jste blahoslaveni, když vás lidé urážejí.
Ne „blaze vám, pokud vás lidé urážejí.“ Každé blahoslavenství má být charakteristickým rysem křesťana. Každý křesťan musí být chudý v duchu, jinak nejsi křesťan; každý křesťan musí hladovět a žíznit po spravedlnosti, jinak nejsi křesťan. Toto je poslední z blahoslavenství, což znamená, že Ježíš předpokládá, že když jste se stali křesťanem, budete pronásledováni. Žijete-li v souladu s křesťanským učením, zažijete určitý tlak, určitý odpor (viz 2. Tim. 3,12 pro potvrzení tohoto výkladu: „Všichni, kdo chtějí žít zbožným životem v Kristu Ježíši, budou pronásledováni.“).
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Jsme blahoslaveni pouze tehdy, když to pronásledování je ‚kvůli mně [Ježíšovi]´.
Ne „kvůli tobě“. Petr říká něco podobného v 1. Petrově 4,15: „Ale nikdo z vás ať netrpí jako vrah nebo zloděj nebo zločinec nebo jako pletichář. Slovo přeložené jako „pletichář“ je úžasné řecké slovo. Znamená to být zaneprázdněn sám sebou nebo být netaktní. Petr a Ježíš říkají, že pokud mluvíte o své křesťanské víře bezohledným způsobem, netaktním způsobem, drsným způsobem, necitlivým způsobem, kulturně nevhodným způsobem a lidé jsou proti vám, neříkejte: Jsem pronásledován kvůli Ježíši!“ Ne, jste pronásledováni kvůli sobě. Pokud se chováte neslušně, slib požehnání pro vás neplatí.
Pronásledování kvůli Ježíši vede k chvále Otce.
Zde je jeden způsob, jak určit, zda jste pronásledováni kvůli Ježíši, nebo kvůli sobě:
„Vy jste sůl země. Jestliže sůl ztratí chuť, čím bude osolena? Nehodí se již k ničemu, než aby ji vyhodili a lidé po ní šlapali. Vy jste světlo světa. Nemůže být ukryto město ležící na hoře. A když rozsvítí lampu, nekladou ji pod nádobu, ale na stojan; a svítí všem, kteří jsou v domě. 16Tak ať vaše světlo září před lidmi, aby uviděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci, který je v nebesích.” (Matouš 5,13–16)
SOUVISEjÍCÍ – Individualismus ničí manželství, tvrdí Keller. Pravdu lze najít pouze v Bohu, dodává
Někteří lidé se budou dívat na váš život a víru a budou vás pronásledovat; jiní budou hledět na tentýž život a budou „chválit vašeho Otce v nebesích“. Někteří nevěřící budou reagovat nepřátelsky, zatímco jiní budou přitahováni vaším životem a budou mít touhu poznat Boha díky vašemu svědectvím.
Domnívám se, že je to skvělý způsob, jak se otestovat. Pokud jsme pouze pronásledováni a jen málo lidí nebo žádní lidé skrze nás nenacházejí víru nebo nejsou k Ježíši přitahováni, pak jsme pravděpodobně pronásledováni za svou netaktnost.
Pokud jsme nikdy nebyli pronásledováni, pak pravděpodobně děláme kompromisy nebo až příliš málo mluvíme o své víře. Ale pokud se dějí obě tyto věci – pokud jste pronásledováni a vaše svědectví přináší ovoce – jste na dobré cestě. Mluvení pravdy bez lásky přinese jen odpor; milovat bez trvání na pravdě je zbabělost. Jednou z nejznepokojivějších věcí na církvi na Západě je, že nevidíme mnoho pronásledování nebo lidi přitahování ke církvi, a to je jistě naše selhání.
Zaslíbení blahoslavenství můžeme zakusit meditací o Ježíši.
A konečně, jak získáme požehnání, o kterém Ježíš říká, že přichází, pokud jste pro něj pronásledováni?
SOUVISEJÍCÍ – Tim Keller: Jsem vděčný, že mi Bůh nedovolil být dalším neobráceným kazatelem
Tato blahoslavenství jsou úžasným zaslíbením. Znamená to, že Duch svatý na vás spočine zvláštním způsobem. Znamená to, že osoba Ducha svatého vstoupí do vašeho života a bude vás formovat zvláštním způsobem.
Ale doporučuji, abyste nebyli pasivní, abyste se v dobách pronásledování aktivně modlili k Bohu, abyste hledali radost, lásku a odvahu, kterou potřebujete. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je meditovat o Ježíši následujícím způsobem.
Filipským 2 nám říká, že Ježíš se vzdal své slávy. Měl slávu a měl čest. Měl pozici, ale byl odmítnut. Byl zahanbený, ponížený – dobrovolně. Ukřižování nebyl jen způsob, jak zabíjet lidi. Byla to záměrně ta nejdrastičtější a nejvíce ponižující smrt, jakou Římané mohli vymyslet. Smrt na kříži byla pro ty největší zločince. To znamená, že Ježíš zemřel v naprosté hanbě, abychom ty ani já nezemřeli v odsouzení. Obdržíme jména, které zůstanou navždy. Naše jména jsou zapsána v nebi, zapsána v Boží knize. Budeme žít se ctí a slávou navždy, protože Ježíš kvůli nám zažil hanbu a ponížení.
Když teď trochu utrpí vaše pověst, když budete trochu pronásledováni, protože víte, co pro vás Ježíš udělal, dokážete snést to zahanbení, když víte, že on vzal to největší ponížení, abyste mohli být povýšeni? Ano – rozjímáš-li o Ježíšově ponížení, požehnání, které přichází, vám pomůže vydržet své vlastní ponížení.
Zůstaňte stát pevně a neochvějně
Začátkem roku 2020 jsem byl svědkem radostné události, když se tisíce čínských křesťanů z domácí církvi setkaly v Kuala Lumpur v Malajsii. Zatímco se shromáždili, aby se navzájem povzbudili s nadějí evangelia tváří v tvář rostoucímu pronásledování, v jejich městech doma se objevily případy pandemie Covid-19. Vrátili se do Číny ne ve strachu, ale s odvážnou nadějí, protože věděli, že jejich skutečný domov je v nebeském městě, které nemůže být zničeno.
Učme se ze svědectví našich čínských bratří a sester, ať už žijeme kdekoli, abychom o to lépe mohli obstát v našich zkouškách.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Timothy Keller Zdroj: The Gospel Coalition Datum: 7. dubna 2022 Foto: