Těžce zkoušená víra následovníků Krista v Rusku

Pastor Peter Bakmutský byl v roce 1945 kvůli své víře poslán do pracovního tábora na Sibiři. Jeho syn si vzal dívku, jejíž otec byl také deportovaným pastorem na Sibiři a její dědeček byl zabit za svou víru.

„V naší rodině jsme se začali od věku pěti let učit nazpaměť celé pasáže z Bible,“ řekl pro portál The Gospel Coalition Jevgenij Bakmutský, Petrův vnuk. „Protože jednoho dne budete pravděpodobně ve vězení a je lepší mít Bibli v hlavě.“

Celé 20. století bylo pro křesťany v Rusku těžké. Za Lenina, pak Stalina, Chruščova a Brežněva byli křesťané biti, vězněni a zabíjeni ve snaze vykořenit ze společnosti veškeré organizované náboženství.

Pod sovětskou nadvládou počet ruských evangelikálů klesl na 25 procent počtu z roku 1917.

Sovětský svaz se v devadesátých letech minulého století rozpadl a náboženská represe se uvolnila. Od roku 1991 do roku 2008 se počet nábožensky nezařazených snížil z 61% na 18%, zatímco počet členů ruských ortodoxních vzrostl z 31% na 72%.

Dnes se k evangelikálům v Rusku hlásí asi 1,2 milionu obyvatel, což je méně než 1 procento celkové populace.

S dveřmi otevřenými pro misionáře do země začali od devadesátých let 20. století proudit tisíce misionářů ze Západu na pomoc tamější církvi, což přineslo restrikce ze strany vlády a tlak policie zejména na menší denominace.

Sbor Jevgenije Bakmutského založený v devadesátých letech vzrostl ze 17 účastníků na 500. V roce 2015 sbor začal podporovat síť pastorů a zakládat nová společenství.

Nedávné tvrdé zákroky proti evangelizačním aktivitám byly natolik závažné, že dostaly Rusko na seznam 16 zemí podle komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu. Letos se Rusko poprvé objevilo od roku 2011 na seznamu Open Doors, kde je 50 nejhorších zemí pro křesťany.

V roce 2016 v Rusku prošlo „proti-misionářské“ opatření jako součást širšího zákona o boji proti terorismu. Opatření se zaměřuje na náboženské menšiny a působí ve prospěch vlivné pravoslavné církve.

Asi rok poté, co zákon vešel v platnost, norská skupina Forum 18 zaznamenala 181 případů, kdy ruské úřady zákon použily k potlačení náboženských skupin. Jednalo se o protestanty, svědky Jehovovy, budhisty, muslimy a členy Hare Krišny.

Ruský soud v únoru odsoudil dánského svědka Jehovova Dennise Christensena k šestiletému vězení, protože toto náboženské uskupení je v zemi považováno za extrémistické. Christensen byl zatčen při kázání v roce 2017. „Christensenův případ a zákroky proti svědkům Jehovovým porušují právo na svobodu náboženského vyznání, odpírají jim právo na uctívání a nemohou být ospravedlňovány jako nezbytná nebo přiměřená opatření k ochraně veřejné bezpečnosti nebo pořádku,“ uvedla organizace Human Rights Watch.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 9. září 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. A kteří všichni jsou ti těžce zkoušení následovníci Krista? Jen protestanti nebo i ti zmínění svědkové Jehovovi, budhisté, muslimové a členové Hare Krišny? Nebo ti poslední jsou jenom lidé, jejichž svoboda je omezována státem?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář