AHVAZ – Skupina teroristů zaútočila v sobotu 22. září dopoledne na vojenskou přehlídku v jihoíránském městě Ahvaz. Z nedalekého parku spustili střelbu z automatických zbraní do pochodujících vojáků a přihlížejících civilistů. Na místě zůstalo 25 mrtvých (během soboty se počet úmrtí vyšplhal na 29) a 60 zraněných.
K útoku se přihlásily dvě teroristické skupiny, ISIS a protivládní arabská skupina „Národní odpor Ahvazu“. Ze strany vysokých vojenských důstojníků i politiků zaznívají přesto obvinění vůči Izraeli a USA. Írán slaví výročí počátku války s Irákem (1980-1988). V různých částech země se konají veřejné akce, připomínající události, které mají pro Islámskou republiku zásadní nábožensko-politický význam.
Přehlídka v Ahvazu byla jednou z mnoha akcí. Začala brzy dopoledne. Po hlavní ulici defilovali příslušníci různých armádních jednotek, včetně elitních Revolučních gard a veteránů z íránsko-irácké války. Další uniformovaní policisté a vojáci udržovali pořádek: Na událost se přišli podívat stovky civilistů, samozřejmě včetně dětí.
Kolem 9:00 zahájila čtveřice uniformovaných mužů palbu. Stříleli na průvod i přihlížející. Podle íránských zdrojů útok trval přibližně deset minut. Asi mířili hlavně na příslušníky Revolučních gard (ti tvoří skoro polovinu mrtvých), ale nevyhýbali se ani civilistům. Mezi mrtvými bylo podle zpráv několik žen, minimálně jedno dítě bylo těžce zraněno.
Desetiminutová střelba a nejasnosti
Především není jasné, co se stalo s útočníky, ani jakým způsobem byli zneškodněni. Místní guvernér Alí Husajn Husejnzádí prohlásil, že dva z nich byli uvězněni. To dementovala státní média (FARA), podle nichž byli všichni čtyři pachatelé na místě zastřeleni. Jejich identita buď není známá, nebo ji vyšetřovatelé nezveřejňují.
K odpovědnosti se přihlásily také dvě různé skupiny: „Národní odpor Ahvazu“ – organizace zastřešující arabské separatistické skupiny provincie Chúzistán (jejímž je Ahvaz hlavním městem). Nespecifikovala však, konkrétní skupinu, která měla útok provést. Jako druhý se přihlásil takzvaný „Islámský stát“. Podle BBC by první varianta znamenala obnovu arabského separatistického boje po sedmiletém období klidu, druhá možnost by svědčila o frapantním selhání íránských zpravodajských sil, jimž by se tak nepodařilo zabránit již druhému velkému útoku ISIS v íránském vnitrozemí. (Pro úplnost dodejme, že Írán bojuje v Sýrii po boku Ruska mimo jiné proti jednotkám ISIS.)
Obvinění USA a Izraele
Během soboty obvinil mluvčí íránské armády, brigádní generál Abulfazl Šerkarchí, z útoku Izrael a USA. Pro státní agenturu IRNA vydal prohlášení, že útočníci „nebyli z Daeše (ISIS) ani jiné skupiny bojující proti islámskému systému (rozuměno íránskému státu) (…) ale mají vazby na Ameriku a Mosad.“ Prohlásil také, že „teroristé prošli výcvikem ve dvou zemích Perského zálivu.“ (Times of Israel, v anglických zprávách IRNAnelze dohledat.)
Prezident Rúhání v neděli dopoledne – tedy několik hodin po zveřejnění obou přihlášení – obvinil USA, že jsou „násilníkem, který se snaží vyvolat v Islámské republice nejistotu, ale nepodaří se mu to.“ (Výrok cituje řada zahraničních agentur, některé s příměsí škodolibosti.)
Ve svém prohlášení, vydaném cestou na shromáždění Generálního shromáždění OSN v New Yorku, sňal do jisté míry odpovědnost z místních pachatelů: „Malé loutkové země v této oblasti [míněno Perského zálivu], mají za zády Ameriku a Spojené státy je provokují a dávají jim potřebné vybavení.“ Kromě klasických oficiálních výroků, jako že Írán na útok v Ahvazu „nikdy nezapomene“ a že odpověď bude „zdrcující“, uvedl také: „Reakce Íránu přijde v rámci práva a našich národních zájmů. (…) USA bude litovat své agresivity.“
Zdroj: ztis.cz Foto: Wikimedia Commons