Kolombo – Na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku zaútočili dnes teroristé, kteří o Velikonoční neděli odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Zemřelo při tom 207 lidí, včetně asi 36 cizinců, a přes 400 dalších osob bylo zraněno. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou. K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Policie zatkla zatím 13 podezřelých. Soustrast Srílančanům vyjádřili světoví politici i papež František.
Útoky, většinou sebevražedné, soustředili atentátníci do hlavního města Kolombo a jeho okolí. Exploze na šesti místech nastaly kolem 8:30 místního času, kdy byly kostely plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Křesťané tvoří ve většinově buddhistické Srí Lance asi sedmi procent obyvatel. Terčem útoků byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu, které leží asi 35 kilometrů severně od metropole, a evangelický kostel ve městě Batticaloa.
Výbuchy otřásly třemi pětihvězdičkovými hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, všechny jsou v Kolombu. Nejméně ve dvou z nich útočili atentátníci v restauracích, když přišli hosté na snídani. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba, který zabil dva lidi, a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.
Podle srílanské televize zemřelo při útocích 215 lidí, ostatní média uvádějí 207 obětí. Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Britové a tři osoby, které měly zároveň britské a americké občanství. Jednu oběť z Nizozemska potvrdil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, nejméně jeden mrtvý pocházel z Číny a dánská diplomacie uvedla, že mezi oběťmi jsou i tři občané Dánska.
„Podle aktuálních informací mezi oběťmi nejsou žádní čeští občané,“ řekl ČTK před 18:00 Robert Řehák z ministerstva zahraničí. Podle srílanského ministerstva zahraničí ale zůstává neidentifikováno 25 cizinců a 19 cizinců leží se zraněním v nemocnicích. Čeští turisté, kteří jsou na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže v bezpečí. Na ostrově je podle jeho odhadu 300 až 400 Čechů.
Srílanské úřady vyhlásily po útocích zákaz vycházení a mnoho dalších bezpečnostních opatření. I přes zákaz vycházení mohou podle srílanských aerolinií cestující odjet na mezinárodní letiště, musí ale bezpečnostním složkám předložit pas a letenky.
Srílanské úřady také dočasně zablokovaly některé sociální sítě, včetně Facebooku, Instagramu, YouTube a WhatsApp. Chtějí tak zabránit šíření poplašných zpráv a podněcování k náboženské nenávisti. Policie dnes večer místního času zaznamenala útok na mešitu ve srílanském městě Puttalum a žhářský útok na dva obchody vlastněné muslimy v městečku Kalutara.
V souvislosti i s útoky na kostely a hotely zatkla policie 13 podezřelých. Premiér Srí Lanky Ranil Wickremesinghe novinářům při oznámení osmi zadržených řekl, že všichni jsou Srílančané. Vyšetřovatelé ale prověřují, zda neměli kontakty do zahraničí. K informacím z médií, že úřady dostaly 10 dní předem varování o možných útocích na „prominentní kostely“, premiér řekl, že on tyto informace předem neměl. Uvedl, že se musí vyšetřit, proč bezpečnostní složky nepřijaly preventivní opatření.
Obyvatelům Srí Lanky vyjádřili soustrast mnozí světoví lídři, včetně prezidentů USA, Francie či Ruska, německé kancléřky či britské premiérky. Útoky odsoudil i papež František. Srílanskému prezidentovi kondoloval i český prezident Miloš Zeman. Atentáty odsoudila i srílanská muslimská rada, která útočníky označila za „extremistické a násilné živly“.
„Útok na katolické kostely a hotely na Srí Lance považuji za odporný a ničím neomluvitelný teroristický čin! Modlím se za oběti a jejich rodiny. Věřím v rychlé dopadnutí a přísné potrestání pachatelů!“ Uvedl k situaci na Srí Lance Tomáš Zdechovský.
„Zaútočit na kostely během největších křesťanských svátků je naprosto otřesné a ostudné! Nesmíme zapomínat, že kresťané jsou nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě. ČR by měla udělovat azyl více křesťanům, kteří o něj u nás žádají,“ napsala na Twitteru Michaela Šojdrová.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: sceenhot YouTube – foto z útoku na Srí Lance