Rozhodnutí Lausannského hnutí vydat v den zahájení čtvrtého světového kongresu teologické prohlášení o 97 bodech a 13 000 slovech vyvolalo debatu.
Sedmidílné pojednání, které vyjadřuje teologické postoje k evangeliu, Bibli, církvi, „lidské osobě“, učednictví, „rodině národů“ a technologii, bylo krátce před zahájením akce v neděli večer zveřejněno na internetu.
Soulské prohlášení „bylo navrženo tak, aby vyplnilo některé mezery, aby bylo doplňkem v sedmi klíčových tématech, o kterých jsme v rámci Lausannského hnutí dostatečně nepřemýšleli, nereflektovali a nepsali,“ řekl podle Christianity Today David Bennett, globální spolupracovník Lausanne, v neděli odpoledne, kdy se setkal s médii, aby vysvětlil vizi a účel prohlášení.
SOUVISEJÍCÍ – Prof. Kwabena nabídl na konferenci Lausanne 4 africký pohled na službu Ducha svatého.
„Nesnažili jsme se vytvořit čtvrtý dokument, který by pak nahradil nebo učinil zastaralými ty tři předchozí,“ dodal.
Organizátoři kongresu na pondělní tiskové konferenci také vysvětlili, že text je konečný.
Nicméně o dva dny později Christian Daily International informoval, že část věnovaná homosexualitě byla po jeho zveřejnění pozměněna. Tyto úpravy měly být provedeny před zveřejněním Soulského prohlášení, uvedl v úterý mluvčí Lausanne.
Ve čtvrtek v reakci na zveřejnění prohlášení Ed Stetzer, regionální ředitel Lausanne pro Severní Ameriku, veřejně vyzval organizaci, aby „důrazně prohlásila, že evangelizace je ‚ústřední‘, ‚prioritní‘ a ‚nepostradatelná‘ pro naše poslání“. Mezitím do pátečního rána podepsalo 235 delegátů otevřený dopis, který zorganizovala organizace Korean Evangelicals Embracing Integral Mission a v němž žádá Lausannskou teologickou pracovní skupinu (LTWG), orgán, který sestavil Soulské prohlášení, aby ho přezkoumala a revidovala se zvláštním zřetelem na deset konkrétních bodů.
Do čtvrtečního večera nikdo z vedoucích představitelů Lausanne nenabídl z hlavního pódia důkladné vysvětlení Soulského prohlášení ani důvodů, proč bylo prohlášení dokončeno před konferencí – což překvapilo ty, kteří na základě předchozích kongresů předpokládali, že dokument bude ještě otevřený revizi na základě zpětné vazby delegátů.
V pátek ráno rozeslal Mike du Toit, ředitel komunikace a obsahu Lausanne, delegátům hromadný e-mail, v němž vysvětlil, že Soulské prohlášení „se zaměřuje na určitá teologická témata, která pracovní skupina pro teologii Lausanne identifikovala jako témata vyžadující větší pozornost globální církve, a reflektuje je na základě evangelia, biblického příběhu, který žijeme a vyprávíme“.
„Uznáváme, že při představování Soulského prohlášení jsme měli jasněji vysvětlit jeho účel a způsob, jakým jsou účastníci vyzváni, aby se jím zabývali,“ napsal. V e-mailu také nabídl odkaz na formulář pro zpětnou vazbu.
Du Toit v e-mailu rovněž upozornil, že delegáti budou během sobotního závěrečného zasedání vyzváni k podpisu dokumentu nazvaného Závazek ke spolupráci a že tento dokument se Soulským prohlášením nesouvisí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. října 2024 Foto: The Christian Post