Syrští křesťané jsou ve „vážném nebezpečí“, protože islamistické milice ovládly zemi

Syrští křesťané čelí „vážnému nebezpečí“ poté, co zemi ovládly islamistické milice, tvrdí místní církevní představitelé. Milice, mezi nimiž jsou i džihádistické skupiny, převzaly kontrolu po stažení vládních sil a podle zpráv odstraňují veškerou vánoční výzdobu.

Maronitský arcibiskup z Aleppa Joseph Tobji popsal situaci jako „nejistou“ a poznamenal, že ozbrojené skupiny převzaly moc po překvapivé ofenzivě, jak uvádí agentura Fides.

SOUVISEJÍCÍ ISIS zabil čtyři křesťany v Mosambiku při brutálních útocích

Obchody a pekárny zastavily provoz a občané si kvůli nedostatečnému varování před útoky neudělali zásoby. „Nikdo nás nevaroval,“ řekl Tobji a dodal, že i přes absenci současných útoků na křesťanské cíle panuje nejistota, co se může stát příště.

Podle kněze Huga Alanise z Institutu vtěleného slova je nyní celé Aleppo pod kontrolou milicí a náboženští představitelé navštěvují farnosti, aby jim poskytli podporu. Kněz Hugo agentuře Fides řekl, že zatímco jejich kostel zůstává otevřený, mnoho obyvatel, včetně studentů a starších lidí, se kvůli bezpečnosti přesunulo do jiných částí města.

Irácká křesťanská nadace na sociálních sítích informovala, že bojovníci začali odstraňovat vánoční výzdobu a zajatým vojákům stínali hlavy. Skupina rovněž vyzvala k modlitbám za křesťany a další menšiny v Sýrii.

Mezinárodní skupina pro lidská práva Christian Solidarity International se sídlem ve Švýcarsku ve svém prohlášení uvedla, že Haját Tahrír aš-Šám, dříve známá jako Džabhat al-Nusra, převzala kontrolu nad Sýrii, což připomíná ovládnutí Mosulu Islámským státem v roce 2014. Převzetí moci touto džihádistickou skupinou vyvolalo strach mezi různorodými náboženskými komunitami v zemi, včetně křesťanů, alavitů, šíitů a sunnitů, kteří nedodržují náboženské předpisy, vzhledem k tomu, že HTS v minulosti prosazovala přísnou sunnitskou ideologii s násilným pronásledováním, poznamenala organizace.

Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii zdokumentovala brutální vládu džihádistů, která se vyznačuje popravami, mučením, sexuálním násilím a svévolným zadržováním, spolu se znesvěcováním náboženských míst. Tyto činy připomínají tvrdou vládu, kterou občané Sýrie zažili během jejich předchozí kontroly v letech 2012 až 2016.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář