Svědkové Jehovovi byli v Rusku postaveni mimo zákon, jejich majetek propadne státu

 

Ústavní soud v Rusku ve čtvrtek vynesl rozsudek, ve kterém označil Svědky Jehovovy za extremistickou organizaci a postavil je mimo zákon. 395 regionálních poboček společnosti na celém území země a veškerý majetek, včetně nemovitostí má propadnout státu.

Dle BBC ruské ministerstvo spravedlnosti argumentuje hlavně tím, že tato náboženská sekta šířila nenávistné pamflety o jiných náboženských skupinách.

„Tento vývoj je pro nás velkým zklamáním a jsme hluboce znepokojeni tím, jak toto rozhodnutí ovlivní naši náboženskou činnost,“ uvedl Yaroslav Sivulskiy, mluvčí Svědků Jehovových v Rusku pro Reuters.

„Podáme odvolání proti tomuto rozhodnutí a doufáme, že naše zákonná práva a ochrana jako mírové náboženské skupiny bude co nejdřív plně obnovena,“ dodal.

Nyní mají Svědci Jehovovi třicetidenní lhůtu na odvolání k tříčlennému senátu u Nejvyššího soudu a podle slov svého mluvčího, tak také hodlají učinit. Jsou připraveni podat odvolání rovněž k Evropskemu soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ruské orgány Svědky Jehovovy dlouhodobě vnímají jako sektu, úřady daly už několik jejich publikací na seznam zakázané literatury. Organizace je v Rusku obviňována, že ničí rodiny, napomáhá rozvoji nenávisti a ohrožuje životy. Jehovisté však tato obvinění popírají a považují je za falešná.

Svědkové Jehovovi jsou celosvětovou náboženskou společností, která vznikla v sedmdesátých letech 19. století v Pensylvánii jako skupina soustředěná kolem kazatele Charlese Taze Russella pod jménem Badatelé Bible. V současnosti mají kolem osmi milionů členů po celém světě na území Ruska jich asi 175 tisíc.  Jehovisté jsou známí hlavně pro své evangelizační úsilí a časopis Strážná věž.

V červenci minulého roku v Rusku začal platit tzv. antiteroristický zákon omezující náboženské aktivity na území Ruské federace. Zakázana byla např. evangelizační činnost a čtení Bible na veřejnosti, církve nesmí pořádat náboženská setkání mimo k tomuto účelu určené budovy.

 

Organizace World Watch Monitor označila zákon jako protimisionářský a uvádí, že mnohé menší evangelikální sbory byly  postaveny mimo zákon a hrozí jím vysoké pokuty.

Pod rouškou boje proti terorismu tyto zákony ohlašují novou éru pro Rusko a ruské věřící. Ničí náboženskou svobodu, zasévají semena strachu a povzbuzují k hledání vnitřních nepřátel,”  komentoval nový zákon Sergey Rakhuba, prezident organizace Mission Eurasia pro informační portál ASSIS News service.

 

-mn-
Foto: Wikimedia

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář