Pec pod Sněžkou – Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se ve středu zúčastnily stovky lidí. Hlavním celebrantem polední bohoslužby pod širým nebem v blízkosti kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky byl královéhradecký biskup Jan Vokál. Bohoslužby se účastnili také zástupci polské katolické církve či bývalý prezident Václav Klaus a někteří starostové krkonošských obcí a měst. ČTK to řekli zástupci zúčastněných institucí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. Na Sněžce bylo v poledne polojasno a okolo 12 stupňů Celsia.
„Bohoslužby se zúčastnilo asi 600 lidí,“ řekl ČTK mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň.
Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů, například z Pece pod Sněžkou či z Polska. Hlavní proudy se setkaly v Obřím sedle u polské Slezské boudy a pak společně pokračovaly na vrchol.
SOUVISEJÍCÍ – Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko dokončily 162 km dlouhou poutní Vintířovu stezku
„Letos jsme měli skvělé počasí, nebylo horko ani zima, šlo se v pohodě. Na Sněžce bylo dnes obrovské množství lidí, hodně poutníků z Polska. Odhadem bylo v oblasti Sněžky, tedy na vrcholu a okolních cestách, určitě ke 2000 lidí,“ řekl ČTK starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Dnešní akci si nenechal ujít také krajinný ekolog a krkonošský patriot Pavel Klimeš. Podle něj tradice Svatovavřinecké pouti na Sněžku sahá do 17. století, kdy kaple vznikla. „Původně tam byly čtyři poutě za rok, ale dosud se udržela jen ta Svatovavřinecká,“ řekl ČTK Klimeš.
Svatovavřinecká pouť na Sněžku má pro něj také význam sousedského setkávání z obou stran státní hranice. „Beru to jako příležitost k potkání se s přáteli, známými. V Krkonoších je to svého druhu nejstarší dochovaná akce. Podobné jsou třeba i v Alpách, kde jsou ale četnější, protože tam kontinuita komunity trvá staletí. Svatovavřinecká pouť na Sněžku je zajímavá také tím, že je přeshraniční,“ řekl Klimeš.
Také někteří návštěvníci Sněžky využili k přepravě na nejvyšší českou horu kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou, kterou tvoří dva úseky. Dolní úsek vede z Pece na Růžovou horu a druhý z Růžové hory na Sněžku. Provoz lanovky je závislý na počasí, dnes byly oba úseky v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h.
Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Sněžka
2 Komentáře
Realtoltek
My jedeme na pouť na pravou horu Sinaj v Arábii :).
Realtoltek
https://www.youtube.com/watch?v=5cwiwJmq7iw Eufrat už je skoro vyschlý a mimochodem koukněte na tu krásnou OMEGU… někdo by řekl náhoda ale není.