Svatá Anežka se Jihočeskému muzeu povedla na jedničku  

Výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích s názvem „Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách“ připomíná tuto významnou postavu českých dějin, která byla před 30 lety svatořečena v Římě papežem Janem Pavlem II. I když to tak podle názvu nevyznívá, význam této expozice přesahuje jihočeský region.

Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ovlivňovala evropské dějiny, když se o její ruku ucházeli významní panovníci, mezi nimi římský císař a anglický král. Ona však dala přednost řeholnímu životu za zdmi kláštera. A v tom je největší přínos výstavy, že poutavým způsobem vysvětluje proč se z příslušnice vládnoucího rodu tenkrát ve 13. století stala řeholnice.

Svatá Anežka odmítla světskou slávu, zřekla se bohatství, přijala život v chudobě a odevzdala se plně Bohu. Založila v Praze klášter klarisek a přiléhající špitál, kde se řádové sestry staraly o ty nejpotřebnější lidi. Sama královská dcera Anežka ač abatyší tedy představenou kláštera pečovala o nuzné a nevyhýbala se žádné práci. Katolická církev je u nás stále mnohými vnímána negativně, částečně oprávněně avšak z velké části nespravedlivě. Právě tato výstava přesvědčivě ukazuje, že katolické řády měly ve středověku rozhodující úlohu v sociální péči a nebýt jich, tak by hodně chudých lidí a zvláště v obdobích hladomorů, které kvůli neúrodám byly poměrně časté, umřelo hlady.

Návštěvník se také dozví hodně zajímavostí o českém rytířském řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který tato česká světice založila. Jedná se v historii katolické církve o jediný případ, kdy mužský řád založila žena. Pro mladší návštěvníky je určitě zajímavé zobrazení Anežčina života prostřednictvím komiksu.

Výstava také obsahuje interaktivní prvky mezi nimi vzpomínku na listopad 1989, kdy byla Anežka svatořečena. Ve fotokopii pokynů českobudějovického biskupství k poutní výpravě do Říma je uvedeno, že lidé musí mít výjezdní doložku, kterou tehdy vydávalo ministerstvo vnitra a byla v komunistické éře nutná při cestování do tzv. kapitalistické ciziny. Úsměvné je doporučení ohledně stravování, které nebylo zajištěno, takže si poutníci měli sebou vzít trvanlivé salámy, menší konzervy, uzeniny, chleba apod. Pamětníkům to připomene časy, kdy Češi vyráželi do zahraničí se zásobami jídla, protože pro ně bývalo vzhledem k nízkým platům v cizině draho.

Svaté Anežce bývá přičítán zázrak v podobě pádu komunistického režimu. Říkalo se, že v Čechách nebude dobře, dokud Anežka nebude svatořečena. Stačil pak týden, a socialismus se začal hroutit. Je také pravdou, že světici tenkrát vzýval o pomoc i Václav Havel, který si na kus papíru napsal. „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela 25. listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat…“ a tento výrok je v expozici rovněž zaznamenán.

Výstava se koná v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Potrvá až do 18. října 2020 a její návštěvu lze doporučit každému, nejen místním, ale i návštěvníkům jihočeské metropole.

 

Autor: Jan Ziegler Datum: 17. ledna 2020

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář