Šumperk – Vlastivědné muzeum v Šumperku otevře v polovině dubna výstavu s názvem Příběhy apoštolů a evangelistů. Během nadcházejících velikonočních svátků seznámí návštěvníky muzea s legendárními životy autorů evangelií a nejbližších Kristových učedníků a to prostřednictvím cenné pozdně barokní sochařské kolekce, která byla vytvořena v druhé polovině 18. století pro králický kostel sv. Michaela Archanděla. Výstava odpoví například na otázky, jak bývají tito muži vyobrazováni ve výtvarném umění nebo podle jakých atributů je lze rozlišit. Expozice bude otevřena 11. dubna a potrvá do poloviny června, informuje na stránkách muzea kurátorka výstavy Lenka Müllerová.
Soubor soch pocházejících z kostela sv. Michalea Archanděla, nejvýznamnější historické památky města Králíky, lze spatřit podle zástupců muzea na této výstavě na krátký čas opět kompletní. Doplněn bude dalšími uměleckými díly, které se tomuto námětu věnují. „Rozsáhlá sestava polychromovaných dřevěných skulptur v životní velikosti je ojedinělým sochařským dokladem zachycujícím jednotlivé postavy apoštolů i evangelistů na našem území. V průběhu 20. století se valná část souboru stala součástí sbírkového fondu dnešního Vlastivědného muzea v Šumperku a Městského muzea v Králíkách,“ uvedla kurátorka.
Na výstavě budou představeny například apoštolové svatý Petr, svatý Ondřej, svatý Jakub Větší, apoštol a evangelista svatý Jan Evangelista, apoštol svatý Tomáš či Jidáš Iškariotský i svatý Matěj, který po Jidášově zradě doplnil počet Dvanácti. „Součástí sochařské kolekce je rovněž svatý Pavel, který bývá k apoštolům přiřazován, i zbývající dva evangelisté, svatý Marek a svatý Lukáš,“ doplnila kurátorka. Dodala, že plánována je také komentovaná prohlídka, která se uskuteční 23. dubna.
Kromě této výstavy se šumperské muzeum chystá 2. dubna otevřít výstavu s názvem V rukou restaurátora, o dva dny později je připravena vernisáž České století v komiksu. Výstava představí devět výtvarníků, kteří originálním způsobem zpracovali jednotlivé historické události od vzniku Československé republiky po rozdělení Československa.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: Wikipedie – Šumperské muzeum