„Stát nesmí určit oficiální náboženství a žádný občan nesmí být diskriminován na základě svého náboženství,“ uvádí se v novém súdánském vládním dokumentu.
Po pádu Omara al Bašíra dochází úpravě práv a svobod, které v zemi platily během diktatury. Vláda v polovině července oznámila zrušení trestu smrti za zločin odpadnutí od islámské víry a nyní zrušila islám jako státní náboženství. Toto rozhodnutí bylo zveřejněno během mírových jednání mezi vládou a povstaleckými skupinami.
Součástí dokumentu je plán na vytvoření komise pro náboženskou svobodu, která zaručuje práva křesťanských komunit v jižních oblastech Súdánu. „Aby se Súdán stal demokratickou zemí, kde jsou zakotvena práva všech občanů, měla by být ústava založena na principu oddělení náboženství a státu“ a stát musí respektovat právo na sebeurčení,“ píše se podle Evangelical Focus v dokumentu.
Dále se tam uvádí, že „všem súdánským občanům musí být zaručena svoboda náboženského vyznání a praktikování jejich víry. Stát nesmí určit oficiální náboženství a žádný občan nesmí být diskriminován na základě svého náboženského přesvědčení.“
Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) jako jedna z prvních tento důležitý krok přivítala a „bude i dále podporovat svobodu náboženského vyznání v národě. Vyzýváme súdánského premiéra, aby pokračoval v této cestě pokroku.“
Dohodu přivítali také súdánští náboženští představitelé. „Lidé dávají přednost opatrnosti, ale mírová dohoda se týká velké části Súdánu a je velmi důležité, aby následně došlo k podpisu. Všichni jsme velmi šťastní,“ komentoval dohodu biskup Tombe Trille.
USCIRF poukázal na to, že byrokracie zastavila slíbené žádosti o odškodnění za zničené nebo zabavené kostely během Bašírovy vlády, která chtěla ze země udělat předvoj islámského světa.
Organizace rovněž vyzvala k reformě islámských pozůstatků v soudnictví a na ministerstvu školství.
Súdán je na sedmém místě na seznamu Open Doors, kde je největší pronásledování křesťanů. Ze 42 milionů lidí se ke křesťanství hlásí přibližně dva miliony občanů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 19. září 2020 Foto: Facebook – bohoslužba v hlavním městě Chartúm