Podle nové studie teologů z Lipské univerzity čte Bibli alespoň jednou denně pouze 1,6 % německé populace a každý týden pouze 3,2 %, přestože se polovina obyvatel hlásí k protestantské nebo katolické církvi.
Vzhledem k náboženskému složení obyvatelstva a skutečnosti, že země je domovem Martina Luthera a protestantismu, je podle výzkumníků „nízké užívání Bible“ mezi protestanty i katolíky „překvapivé“.
SOUVISEJÍCÍ – Studentka teologie Kira Geissová vyhrála Miss Německo: „Miluji církev, je to můj domov“
Portál Christian Post informuje, že studie, kterou vedli sociolog Gert Pickel a profesor Alexander Deeg z Institutu pro praktickou teologii na univerzitě v Lipsku, byla výsledkem průzkumu z roku 2022, kterého se zúčastnilo 1209 Němců „s církevními vazbami i bez nich“ a který je podle vědců „první reprezentativní celoněmeckou studií na toto téma“.
Studie financovaná Německou výzkumnou nadací (DFG) se týkala náhodně vybraných obyvatel Německa starších 16 let, kteří byli na toto téma dotazováni telefonicky nebo digitálně. Třetina respondentů se označila za osoby bez vyznání, další třetina za protestanty a poslední třetina za katolíky. Necelá třetina (30 %) uvedla, že Písmo otevírá přibližně jednou ročně.
„Vidíme, že počet těch, kteří Bibli nečtou, je vysoký,“ řekl podle CP Pickel.
Vědci uvedli, že zatímco ve Spojených státech jsou podobné studie o používání Bible běžné, v Německu je o tomto tématu známo poměrně málo, přičemž poslední taková studie o užívání Bible pochází z 80. let minulého století.
V roce 2014 četlo podle výzkumníků Bibli denně zhruba dvakrát více Němců (3,1 %). Více mužů než žen uvedlo, že Bibli „berou do ruky“, dodali výzkumníci.
Mezi dotázanými, kteří uvedli, že Bibli nečtou, drtivá většina (80 %) uvedla, že témata Bible nepovažuje za „relevantní pro svůj osobní život“, i když 63 % z těch, kteří se označili za nečtenáře, uvedlo, že stále věří, že Písmo svaté je zdrojem „základních norem a hodnot pro společnost“.
Výzkumný tým také objasnil, že i když se výsledky studie mohou zdát rozporuplné, neklesl podíl čtenářů Bible, ale četnost jejího užívání,“ uvedl Deeg.
Jak potvrzuje studie, vzhledem k tomu, že k prvnímu kontaktu s Biblí dochází mezi 4. a 14. rokem života, je šance, že se někdo poprvé setká s Biblí až po tomto věku, „spíše vzácná“.
Zatímco většina dotázaných se s Biblí setkala při bohoslužbách, mezi další místa kontaktu s Písmem patřily hodiny náboženství ve školách, církevní konfirmační bohoslužby a osobní výuka rodičů a prarodičů, uvedl Pickel.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 21. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Martin Luther