Řada Američanů tvrdí, že jsou nyní otevřenější Bohu než před pandemií koronaviru.
Společnost Barna Group zveřejnila začátkem tohoto měsíce zprávu založenou na průzkumu mezi 2 000 dospělými Američany, který byl proveden ve dnech 21.-31. října 2022, podle níž se 44 % dospělých Američanů označilo za „otevřenější Bohu v současnosti, než jsem byl před pandemií“.
Portál Christian Post píše, že zároveň drtivá většina dospělých (77 %) uvedla, že věří ve vyšší moc, zatímco 74 % uvedlo touhu duchovně růst.
SOUVISEJÍCÍ – Studie: Američtí duchovní upřednostňují lékařskou léčbu deprese
„Přestože trajektorie křesťanské angažovanosti v USA má klesající tendenci a potřebuje naléhavé zásahy, naše nové údaje daly křesťanským vedoucím důvod k naději,“ uvedl podle Christian Post David Kinnaman, generální ředitel společnosti Barna Group.
Většina všech generací, včetně mladších Američanů, v průzkumu veřejného mínění uvedla, že by chtěla duchovně růst. Nejčastěji chtěli duchovně růst lidé z generace X a mileniálové, přičemž 77 % respondentů patřících k oběma generacím prožívalo to, co Kinnaman označil jako „duchovní hlad“. Totéž uvedlo 73 % nejmladší skupiny dospělých Američanů, generace Z, a 72 % lidí z období baby boomu.
Celkově 80 % dotázaných vyjádřilo určitou míru důvěry v to, že „existuje duchovní nebo nadpřirozený rozměr světa“. Polovina respondentů tvrdila, že si je „jistá, že existuje“, zatímco dalších 30 % uvedlo, že „si myslím, že existuje, ale nejsem si jistý“. Mezitím jen 11 % respondentů uvedlo, že „si myslím, že to existuje, ale nejsem si jistý“, zatímco zbývajících 9 % existenci nadpřirozeného rozměru světa popírá.
V „nadpřirozený/duchovní rozměr“ nejčastěji věřila generace Z a mileniálové, přičemž víra v takovou moc nad světem byla u obou generací naměřena v 83 %. Naproti tomu v „duchovní nebo nadpřirozený rozměr světa“ věřilo 82 % příslušníků generace X a 79 % příslušníků generace baby boom.
Na druhou stranu se k víře ve vyšší moc nejčastěji hlásili boomers (79 %), následováni generací X (77 %), generací Z (77 %) a mileniály (76 %).
Kinnaman citoval výsledky tohoto výzkumu jako důkaz, že „Američané se zdají být otevřeni jinému léku, který by jim pomohl najít smysl života v této chaotické době“ definované „globální pandemií, rasovými otřesy, politickými nepokoji, prudce rostoucí inflací, zvyšujícími se úrokovými sazbami a nyní i pokračující hrozbou covidu a všech jeho variant“.
„Většina Američanů dala najevo, že je ochotna uvažovat o zkoumání spirituality. Jsou otevřeni dalším věcem, které je skutečně uspokojují,“ dodal Kinnaman. „Výzvou, před kterou církve stojí, je, zda jsou připraveny a schopny vyjít vstříc duchovně otevřeným – tam, kde jsou, takovým, jací jsou. Naše údaje ukazují, že církev má před sebou skutečnou práci, aby překlenula propast v důvěře lidí, kteří jsou hledající, ale nejsou věřící.“
Kinnaman sice uznal pokles návštěvnosti kostelů a podílu populace, která se v USA identifikuje jako křesťanská, vyjádřil však vděčnost nad zjištěním studie, že „duchovní otevřenost a zvědavost jsou na vzestupu“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 31. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační