Lékaři bez hranic tvrdí, že „z každých 18 lidí, kteří se z afrického pobřeží pokoušejí překročit Středozemní moře, jeden přichází o život“. Tato čísla se zhoršila, protože, jak zástupce ředitele organizace, Vincent Hoedt, zdůraznil, „dříve to byl jeden z padesáti,“ informuje Evangelical Focus.
Podle Hoedta je zvýšení úmrtnosti „způsobeno skutečností, že evropská plavidla přestala zachraňovat migranty ve Středozemním moři a oni jsou nyní nuceni najít další způsoby, jak dosáhnout pobřeží.“ Objasnil, že statistiky se týkají pouze úmrtí ve Středomoří a nezahrnují všechny uprchlíky a subsaharské migranty, kteří při svém pokusu o dosažení Libye přišli o život.
Tato africká země je jedním z hlavních východisek cesty do Evropy a další organizace, jako je například Amnesty International informují, že tam vznikají otrokářská ghetta z lidí, kteří přišli do země.
Podle ministerstva vnitra v roce 2018 vstoupilo do Evropy více než 64 000 lidí cestou z Maroka do Španělska. Po uzavření dvoustranné dohody mezi Itálií a Libyí o omezení toku migrantů se marocké pobřeží stalo prioritou pro ty, kteří hledají vstup na evropský kontinent.
V polovině července 2018 zveřejnila Španělská komise pro uprchlíky (CEAR) dokument s 8 klíčovými body, který vysvětluje, proč se Španělsko stalo hlavní cestou pro migranty přicházející do Evropy. Zpráva poukázala na to, že celkový počet vstupů se oproti roku 2017 snížil o více než polovinu z 102 800 na 54 500 osob. Rovněž uvedlo, že 40% těchto vstupů bylo přes Gibraltar.
Navíc podle španělských novin El Pais tento únor Maroko a Španělsko podepsaly dokument o zastavení příchodu migrantů hned poté, co se Evropská unie dohodla, že Maroku zaplatí 140 milionů eur „na podporu správy hranic“.
Zástupce ředitele organizace Lékaři bez hranic varoval, že „evropské pokusy zastavit migraci posílením státních hranic nutí lidi hledat pomoc u pašeráků.“ Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zemřelo od roku 2019 ve Středomoří téměř 300 lidí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Foto: screenshot YouTube