Bratislava – Stovky věřících Slováků dnes přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.
„Toto setkání pořádáme proto, že třetím rokem chodíme po Slovensku, hovoříme o rizicích istanbulské úmluvy a modlíme se za to, aby byla vrácena (Radě Evropy),“ řekl ČTK ředitel spišské katolické charity Pavol Vilček, který byl jedním z řečníků na shromáždění. Dodal, že akce má sloužit jako výzva po všechny slovenské politiky, aby země odstoupila od úmluvy. Istanbulskou úmluvu označil Vilček za ideologický dokument.
Shromáždění se nakonec nezúčastnil silně konzervativní katolický kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.
Na shromáždění přišli také šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a předseda sněmovny a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, jehož strana se potýká s poklesem popularity a v průzkumech se pohybuje těsně nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny. Jak Kotleba, tak Danko dlouhodobě vystupují proti istanbulské úmluvě. Danko v současné předvolební kampani opakovaně kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za její údajnou nečinnost při odmítnutí ratifikace úmluvy, která je prezidentskou smlouvou.
Slovenský parlament loni schválil dvě usnesení proti zmíněné úmluvě. Podle Čaputové i některých ústavních právníků ale sněmovna nehlasovala o samotném textu dokumentu, proto prezidentka nemůže oznámit Radě Evropy nesouhlas Bratislavy s úmluvou. Také premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini v pondělí po schůzce s Čaputovou a Dankem řekl, že ratifikace úmluvy na Slovensku nezačala. Premiér rovněž navrhl spustit proceduru odvolání slovenského podpisu pod úmluvou. Dokument země podepsala v roce 2011.
Podle organizátorů modlitebního shromáždění by schválení úmluvy například umožnilo dětem, aby si vybrali pohlaví. Tvrdili rovněž, že dokument je namířen proti tradicím a zvykům a že otevře dveře uprchlíkům, kteří si budou stěžovat na diskriminaci na základě pohlaví.
Úmluva Rady Evropy vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. února 2020 Foto: Wikimedia Commons – Bratislava
1 Komentář
Jan Molnár
Toto je ukázkový příklad, jak se dá národ zmanipulovat za použití církví a politiků.
Z dokumentu proti násilí na ženách, kde se používá jedno „sprosté“ slovo, o kterém
nic neví, se dá vyrobit neskutečná konstrukce.
Společný nepřítel nás pomůže zachránit proti tomu zkaženému světu…