Členové starokatolické církve na Slovensku patřící do Utrechtské unie se v otevřeném dopisu obrátili na poslankyni Annu Záborskou, která byla jmenována do pozice zmocněnkyně vlády pro svobodu vyznání nebo přesvědčení.
„Jako starokatolíci a starokatoličky Utrechtské unie jsme na Slovensku diskriminováni. Přestože jsme součástí Utrechtské unie starokatolických církví, tedy historického a etablovaného církevního společenství v Evropě s vlastní teologickou tradicí, na Slovensku nemáme státní registraci. Tu je kvůli nepřiměřeně přísným podmínkám v podstatě nemožné získat, což nás staví do nerovné pozice a klade nám zbytečné klacky pod nohy,“ píše se v petici.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František se setkal se slovenskou prezidentkou Čaputovou
Signatáři tvrdí, že jim nejde o státní peníze, protože otevřeně se hlásí k myšlence finanční odluky církví od státu. Cílem petice je jen možnost svobodně naplňovat své poslání jako církev.
Členové starokatolické církve jsou přesvědčeni, že „současný slovenský zákon o registraci církví a náboženských společností je nepřiměřeně přísný a tím diskriminační. Zatímco v České republice stačí k základní registraci církve 300 podpisů věřících, v Polsku 100 podpisů a v Maďarsku dokonce pouhých 10, na Slovensku je třeba předložit čestná prohlášení 50 000 zletilých členů.“
Dále připomínají, že podle údajů ze sčítání obyvatelstva v roce 2001 splnily tuto podmínku jen čtyři denominace a až 11 z nich má méně než 10 tisíc členů. Nejmenší registrovaná náboženská společnost má dokonce jen 166 lidí.
Autoři petice proto apelují na změnu zákona.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Slovensko