Stálá rada ČBK: Mrzí nás, že nominace Hany Lipovské způsobuje polarizaci

Portál cirkev.cz přináší vyjádření Stálé rady ČBK k situaci ohledně Rady České televize.

Stálá rada České biskupské konference sleduje se znepokojením pnutí, které se odehrává v souvislosti se situací kolem Rady České televize. Máme za to, že společenské neshody je třeba řešit věcně a konstruktivně, především otevřenou komunikací a nasloucháním názorů druhé strany.
 
SouvisejícíKalousek a Schwarzenberg žádají ČBK, aby vyzvali Lipovskou a Kašparů k rezignaci z Rady ČT

Mrzí nás, že nominace Ing. Hany Lipovské, Ph.D. ze strany České biskupské konference způsobuje polarizaci. To zcela jistě nebylo úmyslem a účelem.
 

Českou televizi a veřejnoprávní média vnímáme jako důležitou složku demokratické společnosti. Destabilizaci veřejnoprávních médií považujeme za nežádoucí.
 

Autor článku:Monika Klimentová Zdroj: cirkev.cz Datum: 24. listopadu 2020 Foto: Facebook – Hana Lipovská

Tags: ,,,,

10 Komentáře

  1. Polarizaci způsobuje pouze u těch, kteří nepochopili co je to demokracie. Nekteří si představují jako demokracii společnost jednoho názoru a to toho jejich. Takže lítost je v tomto případě zbytečná. Demokacii jednoho názoru se říka totalita. Princip demokracie je zajišťován svobodnými volbami a nikoliv strachem z nevyhovujícího názoru. Svobodná diskuze je hledáním nejlepší možné varianty.

    Odpověď
    • Polarizaci vyvolaly zákulisní dohody, díky nimž pak byla odvolána dozorčí komise Rady ČT. Ti, kdo ji odvolali, se oháněli tím, že dozorčí komise špatně připravila návrh ke koupi a směně pozemků pod ostravským studiem ČT. O co tam šlo:

      Končící předseda Rady ČT René Kühn popsal letitý majetkoprávní spor v Ostravě. Budova ostravského studia částečně stojí na cizích pozemcích, přičemž kořeny problémů sahají do roku 1967. S problémem se nepodařilo pohnout ani po sametové revoluci. „Celá léta pozemky patřily jiným majitelům, shodou okolností lidem, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, pak proběhla dědická řízení, majitelé se měnili. Česká televize se příležitostně pokoušela situaci řešit,“ nastínil Kühn. Letos se naskytla příležitost pozemkovou situaci vyřešit, když se dosavadní majitelky rozhodly prodat pozemky obchodníkovi s nemovitostmi. Česká televize však mohla uplatnit předkupní právo na pozemek pod budovou a zároveň směnit pozemky okolo tak, aby neztratila přístup do budovy a k jejímu provozu. Takové řešení 11. listopadu doporučila také dozorčí komise Rady ČT.

      Radní však postup neschválili a nadto se rozhodli dozorčí komisi odvolat… Rada nakonec 18. listopadu 2020, den před vypršením předkupního práva, odsouhlasila směnu pozemků přiléhajících k ostravskému studiu, a nákup pozemku pod budovou vzala na vědomí. Letitý problém tím byl vyřešen – a paradoxně se nakonec rada rozhodla až na formulační úpravu postupovat v duchu toho, co jí doporučila odvolaná dozorčí komise.

      Senát si pozval JUDr. Marvanovou, autorku zákona o ČT a JUDr. Kučeru. Oba se shodli, že odvolání nebylo provedeno v souladu se zákonem o České televizi. Jejich závěr byl v tomto ohledu jednoznačný… Důvody byly dva. Jednak podle právního názoru dozorčí komisi není možné odvolat jako celek. To zákon o České televizi podle jejich názoru neumožňuje. A druhý důvod byl, že nebyly uvedeny zákonné důvody pro odvolání dozorčí komise.“

      Odpověď
  2. Před nominací Lipovské na volbu do Rady ČT se na Duku a ČBK otevřeným dopisem obrátili senátoři s žádostí, aby nominaci stáhl:

    Vážení členové České biskupské konference,

    obracíme se na Vás jako členové Senátu Parlamentu České republiky, kteří se zájmem i znepokojením sledují dění kolem médií veřejné služby. Dne 7. února 2020 proběhne ve Volebním výboru výběr kandidátů pro volbu 6 členů Rady České televize. Překvapilo nás, že ČBK do této volby navrhuje kandidátku, která otevřeně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií.

    Úkolem médií veřejné služby je poskytovat veřejnosti mediální obsah nezávisle na politické moci a soukromých obchodních zájmech. Existence a nezávislost těchto médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů naší země. Na plnění úkolů a z toho plynoucí nezávislost České televize dohlíží veřejnost prostřednictvím Rady ČT. Členové této Rady by dle nejlepšího vědomí a svědomí měli hájit veřejný zájem kodifikovaný v zákoně o České televizi.

    Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem.

    V této souvislosti návrh České biskupské konference vyvolává vážné znepokojení a pochybnosti, s jakým cílem orgán reprezentující české katolíky nominoval kandidátku Hanu Lipovskou. Z logiky věci je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti. Věříme, že katolická církev v České republice tento cíl na rozdíl od své kandidátky nesleduje. Je-li tomu tak, je žádoucí, abyste se od těchto názorů své kandidátky jasně distancovali a její nominaci do Rady ČT stáhli.

    V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje.

    S úctou

    Marek Hilšer, Mikuláš Bek, David Smoljak, Zdeněk Papoušek, Václav Láska, Alena Dernerová, Ladislav Kos, Petr Orel, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka, Tomáš Goláň, Miroslav Nenutil, Lukáš Wagenknecht, Jiří Dientsbier, Miroslav Adámek, Václav Chaloupek, Jiří Vosecký, Jan Horník, Jan Sobotka

    Lze říci, že ČBK byla varována, co je Lipovská zač a přesto na své tragické chybě trvala. Proč jsem použil výraz „tragická chyba“? Protože Lipovská se po volbě do Rady ČT spojila s komunistickou prezidentskou kandidátkou Janou Bobošíkovou a Jiřím Ovčáčkem. Oba jsou nepřátelé České televize.

    Biskupové říkají, že „že společenské neshody je třeba řešit věcně a konstruktivně, především otevřenou komunikací a nasloucháním názorů druhé strany.“ Lipovská se zachovala přesně opačně – odvolala dozorčí komisi Rady ČT, aniž by jí dala sebemenší šanci se obhájit.

    Odpověď
  3. Dobrý den, jen k diskusi o kvalitě zpravodajství a politických pořadech Čt. Viděl jsem finálové tv debaty před poslední volbou presidenta, jedna na Čt a druhá byla na soukromé stanici, tuším na Primě. Rozdíl v kvalitě byl velký, Čt byla jednoznačně lepší.
    zdravím a přeji pěkný den

    Odpověď
  4. Je ohrožena nezávislost ČT. Říkají to správně, souhlasím s nimi. Ta nezávislost v jejich podání znamená, že jim do toho nikdo nesmí zasahovat, že jiné názory nebudou tolerovat a z ČT je vytlačovat. To ovšem není demokracie. V demokracii musím mít právo svobodně vyjádřit svůj názor. Nezávislost pro ně znamená vyloučit jiný názor z diskuse.

    Odpověď
    • Nemáte pravdu, že ČT potlačuje nějaké názory, ledaže by se jednalo o názory, které zakazuje zákon (názory směřující k potlačování práv a svobod). Jaké názory podle vás televize vytlačuje? Uveďte konkrétní případ.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář