Abú Zabí – Ve Spojených arabských emirátech byli za listopadovou vraždu izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana odsouzeni k smrti tři lidé. Čtvrtý odsouzený obdržel trest doživotního vězení, uvedla podle agentury Reuters státní agentura WAM. Izraelská média s odvoláním na izraelské zdroje v SAE píší, že odsouzení jsou uzbeckými občany.
Osmadvacetiletý Kogan měl občanství Izraele a Moldavska. Ve Spojených arabských emirátech působil jako zástupce významné židovské ortodoxní skupiny Chabad a v Dubaji vedl obchod s košer potravinami. Koganova manželka je neteří rabína Gavriela Holtzberga, který byl zabit při teroristických útocích v Bombaji v roce 2008.
SOUVISEJÍCÍ – V Argentině zemřel jeden z posledních přeživších ze Schindlerova seznamu
Podle WAM soud v Abú Zabí dospěl k závěru, že Koganova vražda byla spáchána „za účelem terorismu“. Za vraždu byli odsouzeni tři lidé, čtvrtý obviněný dostal v souvislosti s případem doživotí. Proti trestu smrti se podle zákona SAE lze odvolat.
Pátrání po rabínovi začalo v Dubaji koncem listopadu a jeho tělo bylo nalezeno o několik dní později ve městě Al-Ajn blízko ománských hranic. Izraelští představitelé smrt označili za vraždu a antisemitský incident. Úřady SAE krátce nato oznámily zatčení tří podezřelých občanů Uzbekistánu.
Agentura Reuters připomněla, že podobné případy jsou v SAE velmi vzácné a země je pokládána za jednu z nejbezpečnějších na Blízkém východě.
SAE navázaly formální vztahy s Izraelem na základě takzvaných abrahámovských dohod, které zprostředkovaly USA v roce 2020. Zahraniční Židé žili v SAE i v desetiletích před podpisem dohod, svoji víru však praktikovali v soukromí. V únoru 2023 byla v Abú Zabí otevřena první oficiální synagoga. Vztahy mezi Izraelem a SAE přetrvaly navzdory izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zahájené po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října 2023. Izraelci a Židé jsou však od té doby méně v SAE vidět na veřejnosti, píše Reuters. Podle členů židovské komunity v SAE byli po útoku ze 7. října 2023 z bezpečnostních důvodů uzavřeny neoficiální synagogy v Dubaji a Židé se tam od té doby shromažďují k modlitbám doma.
O počtech věřících v SAE neexistují žádné úřední statistiky, ale židovská uskupení odhadují, že komunita má několik tisíc členů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 1. dubna 2025 Foto: Wikimedia Commons