Berlín – Městský evangelický kostel v sasko-anhaltském Wittenbergu nemusí z fasády odstranit protižidovský reliéf z konce 13. století. Dnes o tom rozhodl německý Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší soudní instancí v zemi. Židovský žalobce dlouhodobě neúspěšně usiluje o odstranění pískovcového výtvarného díla, které zobrazuje Židy v obscénním kontaktu s prasetem. To je v judaismu považováno za nečisté zvíře, ve středověkém křesťanství bylo zase ztělesněním ďábla.
Podle soudu nyní neexistuje důvod pro odstranění reliéfu, kterému se v dějinách umění říká Judensau, tedy česky židova či židovská svině. Soud sice uznal, že dílo od svého vzniku zhruba v roce 1290 minimálně do listopadu 1988 šířilo pomluvy o židovském národu a náboženství a vyjadřovalo nenávist vůči Židům. V listopadu 1988 ale byla na zemi pod reliéfem umístěna bronzová deska připomínající pronásledování a vraždění Židů za holokaustu a historické pozadí vzniku protižidovského díla.
SOUVISEJÍCÍ – Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy
„Z pohledu nezaujatého pozorovatele tak (rada kostela) přeměnila pískovcový reliéf z hanby, který byl dříve považován za urážku Židů, na památník připomínající staletí diskriminace a pronásledování Židů až do holokaustu,“ uvedl soud.
Zemský evangelický biskup Friedrich Kramer k verdiktu uvedl, že považuje za nezbytné další zdůraznění historie reliéfu. „Současná informační tabule a deska v zemi již nestačí,“ řekl.
Středověký antisemitský reliéf na gotickém kostele ve městě, ve kterém působil v 16. století reformátor Martin Luther, je předmětem debat a sporů několik let. Soudy v letech 2019 a 2020 ale opakovaně žádosti o odstranění zamítly. Reliéf zobrazuje prasnici, které Žid nadzvedává ocas a hledí do řitního otvoru, další dva Židé jí pijí ze struků. V roce 1570 bylo dílo doplněno o nápis vycházející z Lutherových protižidovských spisů.
Podobné reliéfy lze nalézt na kostelech i v dalších německých městech, například v Řezně, Magdeburku či Norimberku. Nachází se ale třeba i na katedrále ve švédské Uppsale nebo polském Hnězdně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. června 2022 Foto: