Olomouc – Zrekonstruovaný Červený kostel, který je součástí Vědecké knihovny v Olomouci, zdobí vzácné koncertní harmonium. Tento hudební historický nástroj, který postavila firma M. Hörügel v Lipsku, zapůjčila kostelu k trvalému využívání první soukromá expozice harmonií v České republice. Založili ji varhaník a první český koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha a jeho švagr, houslista Jan Tomanek. Harmonium se zde poprvé rozezní při koncertech během Dnů evropského dědictví dne 9. a 10. září, řekl dnes ČTK Ondřej Mucha.
V prostorách kostela harmonium instalovali ve čtvrtek. „V Červeném kostele byly původně varhany, které byly v 60. letech prodány a dnes se nacházejí v Chudobíně. Kostel, který se nedávno slavnostně otevřel a má nádherné prostory, je tak nyní bez nástroje, což mi přišlo líto. Vzhledem k tomu, že naše muzeum harmonií je největší muzeum ve střední Evropě a zároveň největší sbírkou v Česku se stovkou nástrojů v současnosti, nabídl jsem, že kostelu bezplatně natrvalo velké koncertní harmonium zapůjčíme,“ uvedl Mucha.
SOUVISEJÍCÍ – Olomoucká teologie Univerzity Palackého má první absolventy on-line studia
Pro olomoucký novogotický Červený kostel vybrali zástupci expozice nástroj tak, aby byl vizuálně v novogotickém stylu a šlo zároveň o koncertní velký model. „Tento historický nástroj je ojedinělým a unikátním výrobkem firmy M. Hörügel, neboť se jedná o čistě zakázkovou výrobu,“ doplnil koncertní hráč na harmonium.
Olomouc si pro zapůjčení nástroje zástupce expozice vybral záměrně – studoval zde totiž varhanní virtuos, hudební pedagog a skladatel Bedřich Antonín Wiedermann, jehož odkazem se Ondřej Mucha intenzivně zabývá. Letos v listopadu uplyne 140 let od jeho narození a právě dvěma půlhodinovými koncerty během Dnů evropského dědictví Mucha jeho odkaz přiblíží také posluchačům v Červeném kostele. „V listopadu zde plánuji velký recitál z díla Bedřicha Antonína Widermanna právě k tomuto výročí,“ doplnil.
První soukromá expozice harmonií v České republice se sídlem v Prostějově vznikla loni, v současné době obsahuje téměř stovku harmonií mapující stoletou historii tohoto hudebního nástroje od předních výrobců. Červený kostel na třídě Svobody, v němž se nyní jedno z nich nachází, se slavnostně otevřel letos v květnu. Bývalý depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci se po dva a půl roku trvající rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum se sálem pro 200 lidí. Hostí nejen výstavy, přednášky, ale i projekty Moravské filharmonie či místních divadel. Náklady na rekonstrukci byly 172 milionů korun, z dotací se Olomouckému kraji vrátilo 133 milionů korun.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Červený kostel