Sólisté FOK a Jitka Čvančarová dnes na Hradě připomenou oběti holokaustu

Praha – Pietní koncert Památníku ticha při příležitosti 80. výročí vyhlazení tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi – Březince se dnes uskuteční v Jízdárně Pražského hradu. Vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se sólisty Jaroslavem Jakubovičem, Emilem Viklickým a herečkou a zpěvačkou Jitkou Čvančarovou. Akci zahájí záznam pozdravu prezidenta Petra Pavla. Vstup je po registraci zdarma.

Čvančarová slavnostním večerem provede a na závěr zazpívá píseň Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer, jež je citací z filmu Nabarvené ptáče, ve kterém ztvárnila jednu z rolí. Příběh o krutostech války producenta a režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který měl premiéru roce 2019, vedle osmi Českých lvů získal i cenu za mimořádný audiovizuální počin. Byl uveden na desítkách zahraničních festivalů, kde obdržel řadu ocenění.

SOUVISEJÍCÍNěmecké vydání Vogue si vybralo na titulní stranu 102letou přeživší holokaustu

Pro návštěvníky akce bude od 19:00 otevřena terasa Jízdárny Pražského hradu, program začne o hodinu později. Jako první skladbu návštěvníci uslyší Z mého života Bedřicha Smetany v úpravě pro orchestr. Následně zazní skladba Sára a Abrahám od česko-izraelského saxofonisty a skladatele Jaroslava Jakuboviče. Slavnostní večer uzavře píseň a citace z filmu Nabarvené ptáče. Koncert, který se uskuteční pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera, bude proložen smyčkami z filmových archivů 30. let.

Likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince měla v první březnové etapě téměř 4000 obětí. Ve druhé vlně v červenci roku 1944 byli zlikvidováni všichni zbylí obyvatelé tamního bloku BIIb, 3500 vězňů, kteří sem byli přivezeni a žili pod zvláštním režimem. Byli součástí plánu, jenž měl nacistické propagandě ilustrovat dobrou péči o deportované židovské obyvatelstvo. Na inspekci mezinárodní komise však nedošlo a osud rodinného tábora se naplnil. Společně s březnovou likvidační vlnou jsou červencové oběti považovány za největší jednorázovou masovou vraždu československých občanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář