V průběhu příštího roku bude do síně slávy na Kapitolu instalována socha Rev. Billyho Grahama v životní velikosti.
Podle informací Christian Headlines zákonodárný výbor v Severní Karolíně minulý týden schválil navrhovaný model sochy zobrazující slavného evangelistu, který zemřel v roce 2018.
Bývalý senátor za Severní Karolínu Dan Soucek již v roce 2015 prosazoval, aby se Grahamova socha stala součástí Kapitolu spolu s dalšími sochami osobností americké historie, když ještě evangelista stále žil. Brzy po Grahamově smrti se tento proces opět rozběhl.
„Z křesťanského hlediska je Billy Graham nepopiratelnou celosvětovou ikonou,“ řekl Soucek pro Christian Headlines. Také připomenul, že šest desetiletí byl podle Gallup Poll Graham mezi prvními deseti v seznamu nejobdivovanějších osobností USA.
Po celá léta jeho bydliště ve Severní Karolíně je jednou z největších turistických atrakcí. Nachází se tam také knihovna dokumentující jeho bohatou životní kariéru.
Jeho syn Franklin Graham řekl, že socha není něco, o co by jeho otec stál. „Můj otec by byl velmi poctěn, že na něj lidé takto myslí,“ řekl. „Ale hlavně chtěl, aby lidé dávali slávu Bohu a ne jemu.“
Billy Graham se narodil 7. listopadu 1918 v Charlotte ve státě Severní Karolína a vyrůstal ve farmářské rodině. Studoval teologii na Floridském biblickém institutu a antropologii na Wheaton College v Illinois, kde se také setkal se svou budoucí manželkou Ruth McCue Bellovou, dcerou chirurga a misionáře v Číně. V manželství spolu žili více než 60 let; Ruth zemřela v roce 2007.
Evangelikální kazatel z řad Jižních baptistů, hlásal evangelium více lidem než kdokoli jiný v historii. Evangelistická asociace Billyho Grahama (Billy Graham Evangelistic Association) odhaduje, že kázal naživo téměř 215 milionům lidí ve více než 185 zemích světa a stovkám milionů lidí prostřednictvím televize, videa, filmů a webcastů. Vedl stovky tisíc jednotlivců, aby učinili rozhodnutí, že svůj život odevzdají Ježíši Kristu.
Známý byl také jako „pastor prezidentů“. Setkal se s každým prezidentem USA od druhé světové války; posledním z nich byl Barack Obama. Bill Clinton ve svém projevu během slavnostního setkání 31. května 2007 řekl: „Život každého člověka, který se setkal s Billym Grahamem, se stal lepším, protože Billy Graham byl věrný služebník dvou nejdůležitějších přikázání – Milovat Boha celým svým srdcem a milovat bližního svého jako sám sebe.“
Při jiné příležitosti během svého prezidentského úřadu Clinton uvedl: „Když se (Billy Graham) modlí s vámi v Oválné pracovně nebo v horním patře Bílého domu, cítíte že se modlí za vás, ne za prezidenta.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
–
-red- Datum: 11. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Billy Graham
3 Komentáře
Kamil Skočdopole
Billy Graham je jistě úctyhodnou osobností, ale jako křesťan, běloch a heterosexuál je zástupným představitelem utiskovatelské, dominantní rasy. V době, kdy se projevuje rasismus a xenofobie v USA v plné nahotě, by se bílým mužům neměly stavět sochy. Pokud je ale vůle k tomu Grahamovi sochu postavit, měl by být zobrazen jako Černá, lesbická žena, muslimského vyznání.
Martin
Naprosto zbytečný komentář….
Mikul
jak víme z historie v každé době se stavěli sochy a také se bouraly.Nic nového pod sluncem.Problém soch je ale ten,že na ně vždy kadí holubi.