Smlouvu ČR s Vatikánem má podle senátního výboru přezkoumat Ústavní soud

Praha – Ústavní soud by měl podle senátního zahraničního výboru přezkoumat, zda je česko-vatikánská smlouva v souladu s ústavním pořádkem. Výbor o tom ve středu rozhodl na návrh předsedy senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václava Lásky. Podle něj je důvodem pro přezkum formulace týkající se zpovědního tajemství. Podle kritiků je smlouva sepsaná vágně, je jednostranná ve prospěch římskokatolické církve. Senátní ústavně-právní výbor navzdory výhradám doporučil v úterý smlouvu schválit.

Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává, proti čemuž kritici smlouvy nic nenamítali. Vadilo jim ale to, že by právo obdobné zpovědnímu tajemství měli mít podle zpovědního tajemství „pastorační pracovníci“, byť za podmínek stanovených zákonem. Láska uvedl, že nevidí důvod pro to, aby se toto ustanovení dostalo jako součást mezinárodní smlouvy do ústavního pořádku. „To je pro mne neakceptovatelné,“ uvedl Láska.

SOUVISEJÍCÍSenátní výbor doporučil česko-vatikánskou smlouvu schválit

Pastoračním pracovníkem by podle odpůrců mohl být kdokoli, koho tak církev označí. Podle Tomáše Czernina (TOP 09) ale smlouva neumožňuje, aby byl pastoračním pracovníkem s právem zachovávat zpovědní tajemství například „ministrant nebo kostelník“.

Sporný termín byl podle vrchního ředitele právní sekce ministerstva zahraničí Martina Smolka do smlouvy vložen kvůli tomu, že Vatikán pojem duchovní nepoužívá. Právo obdobné zpovědnímu tajemství je již v českých zákonech obsaženo s ohledem na nekatolické církve, uvedl Smolek. Církve musejí mít tuto problematiku upravenu v zakládacích dokumentech pro registraci ministerstvem kultury, podotkl.

Smolka připomenul, že Česko na rozdíl od jiných zemí nepokládá zpovědní tajemství za nedotknutelné tak, aby bylo výjimkou z postihu nepřekažení nebo neoznámení trestného činu. K tomu, aby český stát smlouvu s Vatikánem neuzavřel, vyzvaly v otevřeném dopise oběti sexuálního zneužívání v církvi.

Česko je jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Smlouva byla podle ministerstva zahraničí připravena v minimalistické verzi. Zakotvuje, že ČR zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.

V roce 2003 Parlament česko-vatikánskou smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo. Pokud tentokrát obě parlamentní komory dokument odsouhlasí a ratifikuje jej prezident, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které obdobnou smlouvu s Vatikánem mají.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář