Slovenští katolíci si podle nového zákonu polepší a dostanou více peněz

Bratislava – Slovenský parlament schválil nový zákon o financování církví. Dosud platilo, že náboženské společnosti dostávaly peníze podle počtu duchovních. Podle nové úpravy se financování odvíjí od počtu věřících, kteří se k té dané denominaci přihlásili.

Pro návrh zákona hlasovali jak poslanci koalice tak opozice a spolu to činilo 115 hlasů ze 150 členného shromáždění parlamentu. Polepší si hlavně katolíci a ze státního rozpočtu obdrží ještě více peněz na chod své církve.

„Překvapilo nás to. Očekávali jsme podstatně větší kontroverze kolem tohoto zákona,“ řekl pro Deník N Anton Ziolkovský, vicekancléř a mluvčí trnavského biskupa Jana Orosche.

„Svou roli podle mě sehrály blížící se volby a také to, že od července neřešíme nic jiného jen Threemu a Kočnera,“ dodal Ziolkovský.

Kritikou nového zákonu nešetřil kněz Starokatolické církve Martin Kováč, který ho označil za hanbu a neschopnost církve se spoléhat více na své vlastní členy.

„Registrované církve na Slovensku, které pobírají na svůj chod finance od státu, jím v podstatě otevřeně přiznaly, že bez peněz daňových poplatníků dnes neumějí zajistit ani svůj základní chod. Do značné míry je to vlastně projev nedůvěry vůči vlastním členům a členkám a zřejmě i malé víry v sílu poselství, které hlásají,“ napsal Kováč ve svém blogu.

Na Slovensku roste tlak na odluku státu od církve

Slovensko příští rok čekají parlamentní volby a některé strany už deklarují zájem o změnu zákonů, které stále vycházejí z komunistické minulosti. Podle Jana Budaje, jednoho z hlavních aktérů Sametové revoluce, radikální odluka státu od církve byl jeden z požadavků společenských změn po pádu starého režimu.

„Bylo by to výhodnější i pro církev i pro vládu,“ poznamenal pro Aktuality.sk poslanec za stranu OĽaNO Ján Budaj,

Milan Kňažko jako bývalý ministr kultury, pod které financování církví spadá, uvedl, že „církev má být financována svými věřícími a nikoli státem.“

Budaj při současném složení parlamentu návrh na odluku reálně nevidí. Podle něj je tam množství „fašizoidních a kleriko-konzervativních postaviček,“ které by odluce nebyly nakloněny.

„Jsem překvapen, že samotná církev netrvá na odluce od státu,“ divil se v reakci Milan Kňažko. Bývalý ministr by navrhoval asignovanou daň, kde by přímo věřící posílali své peníze na financování denominací, jako je tomu v Německu nebo v Itálii.

Odluku církve od státu prosazuje dnes opoziční SaS. Miroslav Kollár, primátor Hlohovce a člen nové strany Andreje Kisky Za lidi, řekl, že po 30 letech „nastal čas naplnit i poslední požadavek Veřejnosti proti násilí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 5. listopadu 2019  Foto: TK KBS – arcibiskup Zvolenský

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář