Bratislava – Slovensko po 18 letech znovu navštíví hlava katolické církve. Papež František zavítá do země v neděli a setrvá v ní do středy. Na katolickém Slovensku se sejde i s mládeží, Romy, zástupci občanské společnosti či politiky a bude sloužit mši. Přípravu návštěvy i registraci zájemců o účast na veřejných akcích s papežem poznamenala epidemie nemoci covid-19, jeho pobyt v zemi budou provázet dopravní omezení.
Předseda Konference biskupů Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský očekává, že papež ve svých projevech v zemi upozorní na potřebu řešení problémů dialogem a ne vzájemnými souboji. Podle Zvolenského přichází Františkova návštěva v době, kdy ve slovenské společnosti v souvislosti s epidemií covidu-19 přetrvává napětí a nedorozumění.
SOUVISEJÍCÍ – Na Slovensko za papežem vyrazí z Česka spíše jednotlivci a menší skupiny
Papež František přijede na Slovensko z Maďarska, kde v neděli povede závěrečnou mši na Mezinárodním eucharistickém kongresu. Zatímco v Maďarsku stráví necelý jeden den, na Slovensku ho čeká bohatší program.
Hlava katolické církve má v pondělí naplánovány například schůzky s vrcholnými politiky Slovenska, setkání s knězi a biskupy a navštíví centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova. Se zástupci židovské komunity se sejde u památníku holokaustu v centru Bratislavy. Dříve v tomto týdnu si Slovensko připomnělo 80 let od přijetí protižidovských opatření vládou válečného slovenského státu, jehož prezidentem byl katolický kněz Jozef Tiso.
Papež František v úterý zavítá na východní Slovensko, kde se kromě jiného sejde s mládeží a na sídlišti Luník IX v Košicích zavítá mezi příslušníky romské menšiny. Na pětimilionovém Slovensku podle dřívější studie žije přes 400.000 příslušníků romského etnika. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích. Papež František se zasazuje o ekonomickou i společenskou solidaritu.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Návštěva papeže v zemi vyvrcholí ve středu mší v západoslovenském Šaštíně. Bude v den, kdy si Slovensko připomíná Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku země.
Slovensko původně umožnilo registraci na veřejné akce s papežem pouze lidem, jež jsou plně očkováni proti covidu-19. Poté, co zájem veřejnosti o setkání s hlavou katolické církve zaostal za původními očekáváními, KBS vyhradila zvláštní sektory i pro zájemce s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Registrace této skupiny lidí byla z důvodu naplnění vyčleněné kapacity ukončena ve čtvrtek; podle národního protiepidemického systému účast na hromadných akcích není omezena pouze pro plně očkované návštěvníky.
Podle slovenských médií se věřící ze Slovenska chystají už na nedělní mši s papežem v Budapešti, kde nebudou platit žádná protikoronavirová opatření.
Slovenská policie upozornila na dopravní omezení v souvislosti s návštěvou papeže Františka na Slovensku. Řada škol zase udělila žákům volno.
Slovensko je tradičně katolickou zemí. Ve sčítání lidu v roce 2011 se ke katolíkům přihlásily dvě třetiny obyvatel země, výsledky z letošního sčítání zatím nebyly zveřejněny. Podle dřívějších průzkumů je ale podíl praktikující věřících mnohem nižší.
Katolická církev na Slovensku se dostala do pozornosti veřejnosti i před devíti lety, kdy tehdejší papež Benedikt XVI. odvolal oblíbeného slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka. Na podporu Bezáka se pak v zemi konala shromáždění. Oficiální důvody odvolání Bezáka funkce nebyly zveřejněny, církev mu údajně vyčítala homosexuální kněze v jeho okolí či jeho postoj k některým církevním záležitostem. Bezák listu Sme řekl, že svou rehabilitaci od současného papeže neočekává.
Hlava katolické církve naposledy navštívila Slovensko v roce 2003, kdy do země zavítal papež Jan Pavel II.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. září 2021 Foto: Pixabay – papež František