Prestižní mezinárodní ocenění – medaili Raoula Wallenberga, si v úterý 14. března převzali na švédském velvyslanectví v Praze producent a střihač Patrik Pašš a režisér Matej Mináč. Ocenění byli za svou filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili hrdinské skutky sira Nicholase Wintona. Filmové dokumenty o činu Nicholase Wintona, který před vypuknutím 2. světové války zachránil stovky převážně židovských dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech, již získali za své etické poselství i filmařské kvality řadu ocenění po celém světě, včetně televizního Oscara – International Emmy Award či Českého lva.
Na konto jejich hlavních tvůrců tentokrát přibylo ocenění, které v minulosti získaly takové osobnosti jako bývalý předseda vlády Velké Británie Gordon Brown, nositel Nobelovy ceny spisovatel Elie Wiesel, Dalajláma či samotný sir Nicholas Winton. „Bez práce pánů Mináč a Passat by se ani Česko, ale ani svět o činech Nicholase Wintona možná nikdy nedozvěděl,“ uvedla nadace.
Cenu slovenským filmařům předal Jill Parry Blonsky z nadace Raoula Wallenberga a velvyslankyně Švédského království Viktoria Li. Na slavnostním ceremoniálu se zúčastnily i všechny dosud žijící Wintonovy děti z České republiky a osobnosti veřejného života z Česka i ze Slovenska. „Wintonův příběh šíří virus dobra po celém světě. Toto ocenění není pro mě a Patrika Paššu, ale pro všechny, kteří nám pomohli poselství Nicholase Wintona zachytit ve filmech. Jim patří naše velké poděkování,“ řekl režisér Matej Mináč.
Ocenění nese jméno švédského diplomata Raoula Wallenberga, který během druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů během pochodů smrti – rozdával jim potraviny, léky, oblečení a nakonec i švédské pasy. Po skončení druhé světové války se pro Švédy i Židy stal národním hrdinou a legendou. Jako upomínku jeho hrdinských činů uděluje nadace nesoucí jeho jméno spolu s Wallenbergovým sdružením každoročně ocenění za boj proti rasismu a intoleranci.
Zdroj: www.uzzno.sk
Foto: Facebook/Švédské velvyslanectví v Praze