Skupina evangelikálních lídrů, včetně Waltera Brueggemanna, Aarona Niequista a Israele Houghtona, zveřejnila prohlášení odsuzující roli křesťanského nacionalismu v lednovém útoku na americký Kapitol.
Útok, při kterém stovky Trumpových příznivců zaútočily na americkou vládní budovu, byl kritizován za to, že ohrožoval bezpečnost politiků. Kromě toho mnozí ze zúčastněných zobrazovali symboly nadřazenosti bílých občanů. Jiní zas nesli Bible a transparenty s nápisem „Ježíš je spasitel“.
Evangelikálové podle portálu Premier v tomto případě důrazně odsoudili úlohu křesťanského nacionalismu a protesty označili za „násilné, rasistické a protiamerické povstání“. „Uznáváme škody způsobené radikalizovaným křesťanským nacionalismem ve světě, církvi, v životech jednotlivců a společnosti,“ uvádí se v prohlášení.
„Od odborníků na radikalizaci víme, že jedním z klíčových prvků je přesvědčení, že vaše činy jsou požehnány Bohem a motivované vaší vírou. To umožňuje radikalizaci tolika lidí, kteří zastávají názor křesťanského nacionalismu.“ Autoři dokumentu také uvedli, že „stojí společně proti lživému vyobrazení křesťanské víry, jak jsme viděli 6. ledna 2021“ a „stojí proti teologii, která vedla k protestům“.
„V průběhu staletí existovaly okamžiky, kdy církev, jako Tělo Kristových následovníků, vnímá odklon od víry, které si vyžádal reakci… V tomto duchu společně prohlašujeme, že existuje verze amerického nacionalismu, která se snaží maskovat za křesťanství – ale je to kacířská verze naší víry,“ píše se dále v prohlášení.
„Stejně jako mnoho muslimských vůdců pociťovalo potřebu odsuzovat zkreslené a násilné verze své víry, cítíme naléhavou potřebu odsuzovat tuto násilnou mutaci naší víry. To, co jsme viděli, se projevilo protestními událostmi na Kapitolu. Je to hrozba pro naši demokracii, ale také hrozba pro ortodoxní křesťanskou víru,“ domnívají se autoři.
Mezi signatáře prohlášení patří významný starozákonní teolog Walter Brueggemann, spisovatel Aaron Niequist a hudební skladatel Israel Houghton.
Prohlášení dále vyzvalo všechny pastory, služebníky a kněze, „aby směle objasnili, že závazek k Ježíši Kristu je neslučitelný s výzvami k násilí, podporou bílého křesťanského nacionalismu, konspiračními teoriemi a všemi náboženskými a rasovými předsudky“. Autoři také uvedli, že nevidí Spojené státy jako „Boží vyvolený národ“, ale raději „děkuje Bohu za církev po celém světě, která volá lidi všech ras, jazyků a národů k poznání a lásce k Bohu. Místo toho, abychom viděli konkrétního politického lídra nebo stranu jako Bohem vyvolenou, věříme v prorockou a pastorační službu církve vůči všem politikům a stranám,“ dodávají signatáři.
Portál Premier připomíná, že v souvislosti s útokem na Kapitol bylo zatím zatčeno více než 200 lidí, přičemž bylo vzneseno několik obžalob.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 3. března 2021 Foto: Pixabay – Kapitol
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv