Situace v Hongkongu je vážná, Čína by mohla použít násilí

Benedict Rogers z organizace Christian Solidarity Worldwide, odsoudil „nebezpečné“ odmítnutí Hongkongu a Pekingu jednat s protestujícími. Situace ve městě se stává stále více nestabilnější, podotýká Christian Today.

V komentáři pro UCA News Rogers uvedl, že se obává zásahu proti prodemokratickým demonstrantům poté, co Čína údajně zahájila shromažďování vojsk na hranici s poloautonomní oblasti.

„Hongkong přešel od pokojných demonstrací k riziku, že se stanou Západním břehem Jordánu nebo Belfastem rychleji než je mrknutí oka,“ napsal.

„V Hongkongu dochází k obrovskému, bezprecedentnímu selhání vlády. Tomuto zvýšenému napětí se dalo snadno zabránit,“ uvedl.

„Neústupnost hongkongských a pekingských úřadů je ohromující – a nebezpečná.“ Varoval, že scénář ze studentských protestů v roce 1989 na pekingském náměstí Nebeského klidu se může opakovat i v Hongkongu, což by mohlo mít ničivé důsledky.

„Ve skutečnosti existují v současné době v Hongkongu jen dva způsoby, jak vyřešit slepou uličku. Jedním z nich je, Bože můj!, zákrok ve stylu náměstí Nebeského klidu, který již v některých momentech začínáme vidět.“

„Doufejme, že ani prezident Si Ťin-pching, ani Carrie Lamová nepovolí rozmístění vojsk, což by mělo za následek masakr.“

Podle Rogerse by tento krok zabil naděje, že Hongkong zůstane mezinárodním finančním a demokratickým centrem v regionu.

Hongkong byl dva měsíce dějištěm protestů, kdy stovky tisíc lidí pochodovaly ulicemi proti vydání návrhu zákona, který by podezřelé lidi posílal do Číny.

Rogers označil tento právní předpis za „absurdní“ a „špatně promyšlený“ a uvedl, že jediným způsobem, jak ukončit protesty bez násilného zákroku, by bylo, aby Peking a Hongkong umožnily některé demokratické reformy.

Řekl, že existuje naděje na průlom, pokud by lidé v Hongkongu mohli být přesvědčeni, že je jimi zvolení zákonodárci budou zastupovat a „poslouchat“. Zároveň řekl, že protestující musí použít nenásilné prostředky k vyjádření své nespokojenosti s vládou.

„Ale pokud nedojde k posunu směrem k demokratické reformě ze strany úřadů a k posunu směrem k dialogu a nenásilí demonstrantů, tak Hongkong směřuje ke krveprolití, zmatkům a tragédii v takovém rozsahu, jaký jsme dosud neviděli,“ varoval.

Církevní představitelé ve městě opakovaně požadovali zachovat nenásilnou formu protestů. Biskup Anglikánské církve z Hongkongu Paul Kwong vyzval své farníky, aby odolávali násilí ve všech jeho podobách.

„V minulém týdnu jsme viděli, že Hongkong dosáhl bodu zlomu. Situace je opravdu znepokojivá, protože míra násilí stoupá. Jsme proti všem formám násilí,“ uvedl v dopise v čínštině.

„Říkáme ‚ne‘ násilí, včetně nenávistné řeči, duchovního násilí, násilného výkonu moci a fyzického násilí. Musíme se naučit osvobodit svá srdce od otroctví hříchu.“

 

-mn-  Datum: 13. srpna 2019  Foto: screenshot YouTube – protesty v Hongkongu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář