Jeruzalém – „Terasa s výhledem na Jeruzalém. Počítejte s teplým oblečením. Nápoje zdarma! Ideální místo i pro žádost o ruku!“ Text nedávno zveřejněného inzerátu v aplikaci nabízející nezadaným ortodoxním židům místo pro setkání může působit nemístně. S pandemií covidu-19 a zavřením míst, kde se obvykle silně věřící mladí lidé setkávali, se jejich schůzky přesunuly na zahrady, terasy a dvorky lidí, kteří chtějí mladým lidem pomoci s hledáním spřízněné duše, napsala agentura AFP.
Židovský náboženský zákon (halacha) zakazuje mimomanželské sexuální styky. Svobodný muž a žena spolu nesmí zůstat sami v jedné místnosti a nesmí se ani vzájemně dotýkat.
U ortodoxních židů mají předmanželské schůzky přísná pravidla a potenciální manžele často seznámí zprostředkovatel. Setkání se ve většině případů konají v kavárnách nebo hotelových lobby, kde je možné v klidu diskutovat a přesto zůstat všem na očích.
Během epidemie, která si v Izraeli vyžádala přes 4800 životů a přes masivní plošné očkování ustupuje jen pomalu, jsou podobná místa k setkávání vzácná.
V Jeruzalémě jsou lavičky na promenádě podél bývalé železniční trati i ve veřejných parcích za zimních slunečných dní neustále obsazené snadno rozeznatelnými páry. Mladé ženy mají dlouhé rukávy a sukně až na zem, muži mají na hlavě kipu. Dvojice v uctivé vzdálenosti vede dlouhý tichý rozhovor.
Některé dny je ovšem na setkání na lavičkách příliš zima, vysvětluje Naama Avidanová, 40letá silně věřící židovka a matka pěti dětí, která ve své domácnosti přijme každý týden několik takových párů se zájmem o cudné milostné schůzky.
„Kvůli koroně opravdu nemají kam jít. Je příliš zima na procházky venku, hlavně v Jeruzalémě,“ vysvětluje žena ve svém skromném přízemním bytě.
Dnes přes dvůr do místnosti vedle bytu přicházejí odděleně muž a žena. Žaluzie, která místnost odděluje od bytu, je napůl stažená. Naamin manžel Amiel příchozím nalévá čaj.
„Přišli i přes obtíže spojené s omezením pohybu po městě, protože svatba není něco, co byste mohli dlouho odkládat,“ říká Amiel Avidan.
Podle údajů ministerstva pro náboženské záležitosti loni klesl počet svateb o deset procent ve srovnání s rokem předchozím. Tato skutečnost je velmi znepokojivá zejména pro ortodoxní židy, k jejichž náboženským povinnostem patří svatba a založení rodiny.
„Je méně svateb, méně schůzek, všechno je zpomalené. Vím o párech, které neustále oddalují svatbu kvůli uzávěře,“ vysvětluje Naama Avidanová.
„Svatby jsou přitom moc důležité. Chtěli jsme přispět, jak jsme mohli, aby tyto schůzky pokračovaly,“ dodává Avidanová.
Naama a Amiel zdarma hostí neznámé lidi ve svém bytě. Podle židovských tradic je napomáhání setkání muže a ženy, kteří se vezmou, takzvanou micvou, tedy dobrým skutkem, který přispěje k zajištění místa v ráji.
Aplikace pro vyhledávání míst pro setkání je určená ortodoxním židům, někdy ji však využijí i ultraortodoxní židé (charedim), kteří obvykle nepoužívají moderní technologie. Stejně jako manželé Avidanovi své příbytky pro tento typ schůzek nabízí dalších 250 rodin, vysvětluje tvůrce aplikace Curiel Gabizon.
Tento ortodoxní žid a otec rodiny aplikaci vyvinul v červnu v rámci projektu, který zahrnuje například i seznamovací videohovory.
„Oženil jsem se před šesti lety poté, co jsem se setkal s 252 ženami,“ vysvětluje Gabizon, který se domnívá, že ho „Bůh vystavil takové zkoušce, aby se z ní poučil“. „Je to právě má cesta bojovníka, která mě přivedla k realizaci projektu, který jsem pojmenoval Projekt 252,“ dodává Gabizon.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. března 2021 Foto: Pixabay – ilustrační
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv