Severokorejští uprchlíci vysvětlují, jak v přísně střežené zemi probíhá evangelizace

Severokorejští křesťané, kteří dokázali ze země utéct, promluvili o způsobech, jakými se v Severní Koreji šíří evangelium.

Jedním z těch, kterým evangelizace izolovaného národa leží na srdci, je pastor Peter Jun. Pro The Associated Press uvedl, že jeho skupina poskytuje přístřeší, jídlo a peníze Severokorejcům, kteří tajně navštěvují čínská příhraniční města. Při těchto příležitostech s nimi mluví o křesťanské víře. Než se Severokorejci vrátí domů, jsou požádáni, aby si zapamatovali biblické verše nebo s sebou vzali celé Bible a sdíleli skrze ně evangelium se svými přáteli a rodinou.

Křesťanství je v Severní Koreji ilegální a držení Bible, pořádání bohoslužeb nebo snaha o budování podzemních křesťanských sítí může končit mučením, vězněním či popravou. Severní Korea je dlouhodobě považována za režim s nejtvrdší perzekucí křesťanů. Mnoho obyvatel si proto svou víru nechává pro sebe.

Odhady o počtu křesťanů v Severní Koreji se liší, organizace Open Doors se přiklání k číslu 300 000 věřících. Většina z nich se schází v tajné síti malých domovních církví. Podle amerických statistik bylo v severokorejských pracovních koncentračních táborech uvězněno zhruba 120 tisíc křesťanů.

Lee HanByeol, Jungova manželka a Severokorejská uprchlice žijící v Soulu, v rozhovoru vzpomínala, jak sledovala svého modlícího se otce, kdykoliv jeho manželka v devadesátých letech proklouzla do Číny, aby si půjčila peníze od příbuzných. „Mnohokrát jsem viděla, jak se modlí… Moje matka riskovala svůj život, aby se nelegálně dostala do Číny a nakrmila svou rodinu. Takže pokaždé, když matka odešla, třásl se v tureckém sedu v rohu místnosti a modlil se,“ uvedla Lee.

Lee však v té době o křesťanské víře nevěděla, otec o ní nemluvil. „Často přemýšlím o tom, jak skvělé by bylo, kdybychom se s mým otcem mohli modlit společně a držet se navzájem za ruce,“ podotkla.

Další Severokorejec vystupující pod zkratkou J. M. promluvil o svém setkání s křesťanstvím po útěku do Číny v roce 1998. Byl zatčen čínskou policií a v roce 2001 poslán zpět domů. Po několika měsících ve vězení se pokusil svou víru sdílet s rodiči. „Pro mého otce to bylo těžké, ale matka křesťanství rychle přijala,“ vzpomínal. V roce 2002 J. M. utekl do Jižní Koreji. Nyní žije v Soulu, slouží jako pastor a snaží se zasadit o šíření křesťanství ve své rodné zemi. Agentuře AP řekl, že během své poslední návštěvy Číny pokřtil šest Severokorejců, kteří podnikli dočasnou návštěvu čínských příhraničních měst.

O svém útěku ze Severní Koreji promluvila také křesťanka Ji Hyeona. Ze země unikla celkem čtyřikrát, třikrát byla však vrácen zpět. Úspěšně se jí podařilo utéct až v roce 2007 do Jižní Koreji. Ji byla podle svých slov nucena víru zapírat. „Když mě vrátili zpět, což se stalo celkem třikrát, nikdy neukončili výslech, aniž by se mě neptali na otázky ohledně křesťanství – jestli jsem šla do církve, jestli znám Ježíše a jestli věřím v Boha,“ vzpomínala. „Pokud se objeví sebemenší náznak, že věříte v Ježíše a chodíte do církve, jste posláni do tábora pro politické vězně nebo popraveni. Stejně jako Petr, který třikrát Ježíše zapřel, i já jsem tehdy při výsleších zalhala,“ uvedla.

Dvaatřicetiletý Ji Seong-ho, který ztratil paži a nohu, když ho při pokusu o krádež uhlí přejel vlak, poprvé ze Severní Koreji utekl v roce 2006. Zpět byl vrácen po měsíci stráveném v Číně. Po návratu domů byl Severokorejci tvrdě vyslýchán. „Ptali se mě, jestli jsem byl kontaktován křesťany. Setkal jsem se s nimi a bylo mi představeno křesťanství, ale věděl jsem, že chycení křesťané jsou bez výjimky popravování. Tak jsem svůj kontakt s křesťany popřel,“ vzpomínal Ji.

Muž nyní pomáhá severokorejským uprchlíkům při přechodech do Číny a vyzývá mezinárodní komunitu k tlaku na režim, aby obyvatelům umožnil svobodně se modlit, uctívat Boha a sdílet evangelium. „Vzhledem k tomu, že nám Bible ukládá, abychom sdíleli evangelium po celém světě a s každým národem, musíme jej doručit také do Severní Koreji,“ zdůraznil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: Pixaay, ilustrační 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář