Selfie, která nepřinesla „mír ani lásku“

Dvě holky se spolu vyfotily a výsledkem se pochlubily na sociálních sítích. Na první pohled nic neobvyklého, podobných „selfíček“ vídáme na internetu mraky. Jenže tentokrát šlo o něco víc. Rozruch totiž vyvolala v polovině listopadu společná selfie irácké a izraelské královny krásy. Pořídily ji při soutěži Miss Universe v Los Angeles a snímek doplnily slovy: „Mír a lásku od miss Iráku a miss Izraele.“

 Iráčanka později prohlásila, že fotografií chtěla vyjádřit svou touhu po míru mezi znesvářenými stranami. Měla být gestem smíření, důkazem, že i přes politické napětí mohou bez problému fungovat přátelské mezilidské vztahy.

 Jenže mír ani lásku fotografie nepřinesla. Snímek sice obletěl svět, sdílely jej tisíce lidí, vzhledem k židovsko-arabskému napětí se ale na Iráčanku snesla vlna kritiky.  Ta byla pravděpodobně mnohem ostřejší, než aktérky očekávaly. Jak minulý týden informovala média, situace se natolik vyhrotila, že kvůli výhrůžkám museli příbuzní irácké dívky dokonce uprchnout do Spojených států. Často vysmívané věty o „míru“, které slýcháváme z úst účastnic soutěží krásy, tak dostaly nový rozměr.

 Tento případ ale zdaleka nebyl prvním svého druhu. 2015, jiné dívky, jiná fotografie, stejný problém. Tehdy podobnou vlnu nenávisti vyvolala společná selfie libanonské královny krásy se zástupkyněmi Japonska, Slovinska a znovu Izraele. Jenže snímek tentokrát pořizovala izraelská miss a Libanonka se od něj později distancovala. Ačkoliv tomu její výraz na fotografii nenasvědčoval, na svou obranu prohlásila, že nepózovala dobrovolně. Uvedla, že se od začátku soutěže snažila izraelské kolegyni vyhýbat a neukazovat se na žádných společných fotografiích.

Reklama

 

 A problémy se nevyhnuly ani další libanonské královně krásy. Pouhý týden po korunovaci byla titulu zbavena, protože se ukázalo, že v roce 2016 navštívila ze studijních důvodů Izrael. Libanon technicky vzato stále setrvává ve válečném stavu s Izraelem, a tak Libanonci nesmí zemi navštěvovat. Jakýkoliv kontakt s Izraelci je trestný, proto bylo nepřípustné, aby byla držitelkou titulu dívka, která zákaz porušila.

 Obdobné aféry se často dotýkají i sportovního prostředí. Na olympijských hrách se takřka pravidelně objevují případy, kdy zástupci z muslimských zemí odmítají soutěžit s izraelskými soky. Loni v Riu dokonce libanonská výprava odmítla jet na slavnostní zahájení autobusem společně s Izraelci a nechtěla je pustit do dveří vozidla.

 Ve výčtu podobných, na první pohled nevýznamných situací by se dalo pokračovat dál a dál. A člověk nemusí být zrovna odborníkem na mezinárodní vztahy, aby je dokázal vyložit. Ačkoliv jde o žabomyší, zdánlivě nedůležité války, znovu a znovu demonstrují absenci jakéhokoliv nadhledu a tolerance. Tyto aférky ukazují, jak nereálné je za současného stavu zmírnění napětí na Blízkém východě. O něj by musely usilovat obě strany, jak ale ilustruje třeba právě i povyk vytvořený kolem jedné fotografie, těžko hledat tolik potřebnou vůli.

 Odmítání dialogu tak není žádným překvapením. Jak hluboko musí být odpor zakořeněný, když i jedno nevinné selfie nutí lidi prchat ze země? Netřeba zmiňovat, že izraelská miss žádné větší problémy neměla. Přesto je ale Izrael stále považován za agresora, který neadekvátně reaguje na chování Palestinců i okolních států. Může pak ta pověstná pravda a láska zvítězit nad lží a nenávistí, když nenávist nedokážeme ani správně identifikovat?

 

 

Autor: Kristýna Gillíková, Foto: Facebook.com 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář