Sázava – Sázavský klášter chystá novou prohlídkovou trasu, která návštěvníkům ukáže opatskou kapli, půdy a vyhlídkovou neorenesanční věž. Otevřena by mohla být do tří let, nejprve je nutné prostory zrekonstruovat. Brzy by mělo být vydáno stavební povolení a během letošního roky by mohly práce začít. ČTK o tom informovala kastelánka Jaroslava Matoušová.
Sázavskému klášteru loni kvůli koronavirové pandemii klesla návštěvnost zhruba o 35 procent. Na prohlídky nebo placené kulturní akce menšího rozsahu dorazilo 9300 lidí, příjmy ze vstupného klesly o 30 procent. Odloženy nebo zrušeny musely být větší kulturní akce, přes léto však klášter pořádal hodně drobných interaktivních programů. Šlo například o tvořivé dílny pro maximálně deset lidí, zaměřené na malování vitráží, léčivé byliny nebo gravírování sklenek.
„Pomůcky a materiál jsme sháněli, sbírali, sušili, vytvářeli modely a podobně v období jarní uzávěry. Programy se osvědčily a budeme v nich pokračovat, nejen pro jednotlivce, ale až situace dovolí, též pro kolektivy škol, školek i seniory,“ uvedla Matoušová. V létě mají být také spuštěny videoprohlídy s využitím středověkých kulis známé počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, která se odehrává v Čechách v době Václava IV.
Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad pak benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Areál, který spravuje farnost, se opravuje.
Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v ní žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Sázavský klášter