Sarrazinova nová kniha o islámu vzbuzuje kontroverze i očekávání

Berlín – Obrovské kontroverze i velká očekávání budí k islámu tvrdě kritická kniha bývalého člena vedení německé centrální banky Thila Sarrazina. Očekává se, že se stane bestsellerem, a to navzdory tomu, že se jí dostává především negativních recenzí. Třiasedmdesátiletému Sarrazinovi, který není terčem podobné kontroverze poprvé, v souvislosti s publikací hrozí, že sociální demokracie (SPD) znovu začne řízení o jeho vyloučení ze strany.

„Ve svojí knize pokládám otázku, do jaké míry je islám…a přistěhovalectví muslimů do Evropy nebezpečím pro budoucnost západní společnosti a pro náš způsob života,“ shrnul minulý týden na zaplněné tiskové konferenci v Berlíně Sarrazin dílo nazvané Nepřátelské převzetí: Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost.

Už z názvu 450stránkové knihy je tak dobře patrné, jakou odpověď si bývalý berlínský radní zodpovědný za finance na svou otázku dává. Sarrazin tvrdí, že islám – tak, jak jeho konzervativní podobu praktikuje většina muslimů – brání svobodnému myšlení, rovnoprávnosti, integraci i hospodářskému rozvoji.

To má podle něj dopad také na evropské společnosti založené na svobodě a blahobytu. Aby mohly nadále fungovat jako dosud, nemohou se v nich podle Sarrazina utvářet skupiny, které se „etnicky, nábožensky nebo ekonomicky dlouhodobě straní a navíc uzavírají sňatky prakticky jen mezi sebou“. Proto je podle ekonoma, na jehož představení knihy dnes hlídkovala i policie, nutné zamezit další migraci muslimů do Evropy.

Sarrazinovy základní teze tak navazují na jeho dosud nejznámější dílo – Německo páchá sebevraždu, které vyšlo přesně před osmi lety. Pro současnou knihu, ale autor musel hledat jiné nakladatelství, protože mu ji společnost Random House i kvůli obsahovým sporům odmítla vydat.

Obsah nové knihy muže – který v minulosti nechvalně proslul mimo jiné poznámkou o tom, že Židé mají určitý gen, který je odlišuje od ostatních lidí – naráží také u kritiků. Ti Sarrazinovi vyčítají mimo jiné nedostatečnou znalost koránu, arabských reálií i řadu faktických chyb a nepřesností, či pochybné odhady týkající se například růstu muslimské populace. „Nepřátelské převzetí je přinejmenším tak selektivní při nakládání s realitou, jako je kreativní při nakládání se statistikami a prognózami,“ konstatuje například deník Tagesspiegel.

Jaké emoce v některých kriticích nová kniha vzbuzuje, ukazuje zase recenze listu Süddeutsche Zeitung, v níž autorka píše, že Německo tuto knihu potřebuje asi tak jako propuknutí nákazy ebola nebo že dílo je nakladatelským neštěstím roku.

Podobně tvrdá reakce se ozývá i ze strany některých politiků. Berlínská strana Zelených je přesvědčena o tom, že lidé, kteří poštvávají proti jednotlivým náboženstvím, pomáhají pravicovému extremismu. Generální tajemník SPD Lars Klingbeil kvůli knize Sarrazina vyzval, aby tuto stranu opustil.

Sarrazin zase svým spolustraníkům, s nimiž v názorech na islám má jen málo společného, vzkázal, že kdyby lépe četli jeho minulé analýzy, dařilo by se dnes straně, která má rekordně nízké preference, výrazně lépe.

 

Autor: ČTK  Foto: Flickr Johann Morgenbesser 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář